gazon

94016342 547586876161694 372900150244278272 n

20187312 10155133937199340 1452719040 o

Κυριακή, 23 Σεπτέμβριος 2018 09:03

ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Νίκες για ΑΕΚ και Αίαντα. Τα αποτελέσματα στους αγώνες κυπέλλου της β’ φάσης

Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες της δεύτερης φάσης του κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ «Τάσος Χαραλαμπίδης».

Οι ομάδες της ΑΕ Κομοτηνής, του Αστέρα Καβάλας και του Αίαντα Κομοτηνής παίρνουν την πρόκριση στην επόμενη φάση, αφού επικράτησαν στις έδρες τους των Αγίας Βαρβάρας, Ολυμπιάδας και της μαχητικής Θύελλας .

Στα ημιτελικά προκρίνεται άνευ αγώνα η ομάδα της ΑΕ Κομοτηνής, που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Αίαντας Κομοτηνής με τον Αστέρα Καβάλας.

Τα αποτελέσματα:

ΑΕ Κομοτηνής-Αγία Βαρβάρα 58-48

Αστέρας Καβάλας-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 78-57

Αίας Κομοτηνής-Θύελλα Φέρων 54-51

Α.Ε. Κομοτηνής – Αγία Βαρβάρα 58-48

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ εξασφάλισε το τμήμα μπάσκετ της Αθλητικής Ένωσης Κομοτηνής, που επικράτησε με 58-48 της Αγίας Βαρβάρας, σε έναν αγώνα που διεξήχθη σε βαρύ κλίμα για τον αδόκητο χαμό του Νίκου Ντοσίδη.

Πριν το παιχνίδι κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή ενώ η νίκη αφιερώθηκε στη μνήμη του εκλιπόντος.

Το παιχνίδι ήταν νευρικό και για τις δύο ομάδες καθώς , όπως είναι λογικό, οι προπονητές των δύο ομάδων δοκίμαζαν πρόσωπα και σχήματα.

Η ομάδα της ΑΕΚ κάνοντας ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας, την οποία και κράτησε μέχρι τέλους παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.

Κέρδος για την ομάδα της Κομοτηνής η συμμετοχή του παίδα Λάμπρου Γκιρίτση, ο οποίος έδειξε μπασκετικό “Θράσος” ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Μπακιρτζής και Πασσαλίδης!

Διαιτητές: Ντούρας- Σιγιώργη

Α.Ε.ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Παπαδόπουλος Ν.) : Κυμπάρης 2, Καραγιώργος, Μπέγιο, Γκιρίτσης 6, Πασσαλίδης 18, Σαββίδης 2, Δαφτσής, Καρκατσέλης 2, Πίτατζης, Γούδας 12(1), Χρήσιμος 2, Μπακιρτζής 14.

ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΚΑΒΑΛΑΣ : Παράσχου 9(1), Κάντζαλης, Μπαλαμπουγιούκης 14(1), Μητρούλης 8(1), Ζωτίδης, Φραγκόπουλος 2, Φερδερίκος, Παπακωνσταντίνου 12(1), Ντάτσης, Μπαλαμπουγιούκης Δ. 3(1).