gazon

94016342 547586876161694 372900150244278272 n

20187312 10155133937199340 1452719040 o

Σάββατο, 27 Οκτώβριος 2018 18:22

Πήρε σετ και κέρδισε το χειροκρότημα η ΑΕ Κομοτηνής απέναντι στον πρωταθλητή Ολυμπιακό

Πραγματοποιώντας μεγάλη προσπάθεια η ΑΕ Κομοτηνής έβαλε δύσκολα στον πρωταθλητή Ολυμπιακό, παίρνοντας μάλιστα και ένα σετ. Τελικώς οι «Ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη με 3-1 σετ αλλά για 2η συνεχόμενη αγωνιστική η ομάδα μας απέδειξε πως ήρθε για να μείνει στην κατηγορία…

Ο Ηλίας Κρεούζης επέλεξε στο βασικό σχήμα την ομάδα που ξεκίνησε απέναντι στον ΠΑΟΚ και συγκεκριμένα τους Κώστα και Ανέστη Δαλακούρα, Χριστόφα και Ρενάν, Πάουλο και Μουράγκουα ενώ λίμπερο είναι ο Σταύρος Αρχοντούδης.

Χωρίς εκπλήξεις και ο Ολυμπιακός που ξεκινάει με τους Σμιτ, Τερβαπόρτι, Μπέμε, Πετρέα, Ράουβέρντιγκ και τον Εβρίτη Κουμεντάκη.

osfp aek2 renti 10 18

Στο πρώτο σετ η ψαλίδα άνοιξε μετά το 5-4(μπλοκ Χριστόφα), όταν ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί, φτάνοντας στο 9-5. Η διαφορά αυξήθηκε στη συνέχεια με το σετ να καταλήγει εύκολα στον Ολυμπιακό με 25-15.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την απόδοση τους και κοίταξαν στα μάτια τον Ολυμπιακό. Ο Νουρανγκουα με καρφί έβαλε μπροστά την Α.Ε.Κομοτηνής με 8-9, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 4-0 κάνοντας το σκορ 12-9.  Από κείνο τη σημείο και έπειτα ο Ολυμπιακός διατηρούσε μια βραχεία κεφαλή, με την ΑΕΚομκτηνης να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής . Ο Ρενάν έκανε το 23-21, αλλά η ΑΕΚομοτηνης δεν έκανε την έκπληξη με τον Ολυμπιακό να κάνει το 2-0 (25-22).

Ο Ολυμπιακος μπήκε καλά και στο 3ο σετ με προβάδισμα 7-3 και 12-5 χάρις τον πολύ καλό Ράουβερντινκ. Η Κομοτηνή με σερί 3-0 από Δαλακούρα, Νουράνγκουα μείωσε 15-13 και ισοφάρισε 19-19 με δύο πόντους από τον Νουράνγκουα. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και ο Χριστόφας έβαλε για πρώτη φορά την Κομοτηνή μπροστά 23-22. Ο Δαλακούρας με κόντρα επίθεση έκανε το 24-22, ο Κουμεντάκης μείωσε σε 24-23 αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς και το σετ τελείωσε 25-23 για την ομάδα της Θράκης. Πλήγμα για την Κομοτηνή ο τραυματισμός στην πλάτη του κεντρικού της Νίκου Χριστόφα.

Μπροστά στο ενδεχόμενο να μπει σε μεγάλες περιπέτειες ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο 4ο σετ και με βασικό τον Κουμεντάκη στη θέση του Φράγκου. Αλλά και η Κομοτηνή ξεκίνησε με κεντρικό τον Μπουφίδη στη θέση του Χριστόφα που του τράβηξε τον ώμο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-1 αλλά  η Κομοτηνή το πάλεψε και μείωσε 10-9 με τον Νουράνγκουα όμως εκεί μπήκε τέλος στην αντίσταση της. Ο Ράουβερντινκ έκανε το 11-9 και με συνολικό σερί 4-0 ο Ολυμπιακός ξέφυγε 14-9. Στο 15-11 η ομάδα της Ροδόπης πέταξε λευκή πετσέτα από την πίεση του Ολυμπιακού που έκανε σερί 7-0 και με νταμπλ σκορ 22-11 καθάρισε το τρίποντο. Με άσσο του Σμιτ και επίθεση του Κουμεντάκη τελείωσε το σετ 25-13.

Διαιτητές: Ονόπας, Φραγκάκης.