20187312 10155133937199340 1452719040 o

Τρίτη, 06 Νοέμβριος 2018 07:56

Volley League: Iστορική νίκη για την ΑΕ Κομοτηνής απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα

ΑΕ Κομοτηνής – ΑΕΚ Αθηνών 3-1

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Αθλητική Ένωση Κομοτηνής που επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 3-1 σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς.

Με πρωταγωνιστές τον Ανέστη Δαλακούρα, τον αδερφό του Κώστα και τον Νέλσον Νουράνγκουα, καλή ανάπτυξη από τον Μπερτασόνι και καθοριστικές βοήθειες από τους κεντρικούς Ρενάν και Χριστόφα στα τελειώματα των σετ η Κομοτηνή πήρε το πολύτιμο τρίποντο.
Η ΑΕΚ δεν είχε ποιότητα στην υποδοχή και επί πλέον υστέρησε και στην ανάπτυξη με τους Δρογκάρη και Λιόκα να εναλλάσονται χωρίς να δίνουν την ταχύτητα που απαιτούνταν απέναντι σε μία πιο έτοιμη και πιο διαβασμένη ομάδα. Επί πλέον η «Ενωση» υστέρησε στην κόντρα επίθεση και παρότι πήρε ανάσα με την κατάκτηση του 3ου σετ στη συνέχεια δεν είχε ρυθμό, δεν υπήρχε πίεση στο σερβίς και χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση με τις πολλές διακοπές.

Σε ένα απόλυτα ισορροπημένο πρώτο σετ, στο οποίο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε ποτέ να πάρει διαφορά ασφαλείας, στο τέλος χαμογέλασε η ομάδα μας , η οποία με άσσο του Χριστόφα έκανε το 25-23.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο αμφίρροπο και είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η ομάδα μας προηγήθηκε με 6-3 αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και πήρε προβάδισμα δύο πόντων (12-14) με την ομάδα μας να απαντάει και να παίρνει εκ νέου προβάδισμα με 16-14. Οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι να κάνει εκ νέου αντεπίθεση η ομάδα μας και να παίρνει τελικώς το σετ με 25-23 με πρώτο χρόνο του Χριστόφα και πρωταγωνιστή τον Νέλσον Μουράνγκουα.

Η αντίδραση της ΑΕΚ ήρθε στο τρίτο σετ με τους αθλητές του Νίκου Νεόφυτου να έχουν βελτιώσει τα επιμέρους στοιχεία στην επίδοση τους και να μειώνουν σε 2-1 με 22-25.

Το τελευταίο σετ ήταν ακατάλληλο για καρδιακός με την ομάδα μας να παίρνει τη νίκη στις λεπτομέρειες !

Αποφασισμένη, όχι απλά να πάρει τη νίκη, αλλά να μη χάσει καν σετ, μπήκε η Αθλητική Ένωση Κομοτηνής στο τέταρτο σετ. Με τον Ανέστη Δαλακούρα να ανεβάζει επιθετικά την απόδησ του και τον Μουράνγκου να παραμένει “καυτός” η Κομοτηνή “έχτισε” μια διαφορά τριών πόντων.

Η διαφορά έφτασε στους 4 (10-6) και η ομάδα του Ηλία Κρεούζη μπορούσε να ξεφύγει κι άλλο, αλλά δύο συνεχόμενα λάθη, έφεραν την Α.Ε.Κ. στους -2 (10-8). Ασυνεννοησία των Καβαρατζή και Αρχοντούδη στο σερβίς του Χαραλαμπίδη μείωσε τη διαφορά στον έναν, αλλά ο Ανέστης Δαλακούρας έκανε το 11-9. Η επόμενη φάση στάθηκε η αφορμή αν προκληθεί μία μεγάλη διακοπή περίπου δέκα λεπτών και να σπάσει ο ρυθμός της Κομοτηνής και να προκληθεί έντεχνα εκνευρισμός στο στρατόπεδο των γηπεδούχων. Ο Νεόφυτος ζήτησε “βίντεο” με τον δεύτερο διαιτητή Ιωαννίδη να δίνει φιλέ στην προσπάθεια του Μουράνγκουα, αλλά να μην είναι και απόλυτα βέβαιος με συνέπεια για περίπου δέκα λεπτά να υπάρχουν διαβουλεύσεις. Ο πόντος κατέληξε εν τέλει στην Α.Ε.Κ., αλλά η ομάδα του Ηλία Κρεούζη, παρά το “πάγωμα” του ρυθμού της έφτασε τη διαφορά στα μεγαλύτερα επίπεδα στο ματς, στο +4 (15-11).  Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν παράτησαν το ματς, μείωσαν σε 15-14, αλλά με τον Δαλακούρα η Κομοτηνή έφτασε στο 18-15. Στον πόντο μάλιστα που έφερε το +3 με το μπλοκ του Ανέστη Δαλακούρα, ο Νεόφυτος ζήτησε και πάλι βίντεο, αλλά δεν άλλαξε η απόφαση των Ιωαννίδη, Θέμελη. Η “στιγμή” ήταν πια με την Κομοτηνή που με τον Ρενάν Σάντος έκανε το 19-15 και βάδιζε προς την πρώτη της νίκη στην κατηγορία. Ο κορυφαίος του τέταρτου σετ, Ανέστης Δαλακούρας, έκανε το 21-17 για την Κομοτηνή, με τον Νεόφυτο και τους παίκτες της Α.Ε.Κ. να δημιουργούν εκ νέου διακοπή στο ματς. Η νέα διακοπή και οι διαμαρτυρίες, έφεραν από μία κόκκινη κάρτα σε κάθε στρατόπεδο, με την Κομοτηνή να φτάνει πιο κοντά στην πρώτη της νίκη στην Α1 μετά από 20 χρόνια! Και αυτή ήρθε! Ο Κώστας Δαλακούρας με επίθεση έδωσε το ματς πόιντ στην ομάδα του και πήγε στο σερβίς, με τον αδερφό του Ανέστη να χαρίζει στην Κομοτηνή το μεγάλο τρίποντο!

Αθλητικη Ένωση Κομοτηνής (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ., Πάουλο Ρενάν, Νουράνγκουα, Ρενάν Σάντος, Δαλακούρας Α., Χριστόφας/ (λ) Αρχοντούδης, Καβαρατζής, Ανδρεάδης, Μπανιώτηςς (Λ)

Α.Ε.Κ.  (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης, Δραγκάρης, Στοΐλοβιτς, Κανέλλος, Τζιουμάκας, Μότα/ (λ) Γκαράς, Λιότσα, Λάππας, Παπαδόπουλος, ΜαυραγάνηςΣωνάκης (λ)

Διαιτητές: Θεμελής, Ιωαννίδης.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 25-23
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-23
3ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 22-25
4ο σετ: 8-4, 16-14, 21-17, 25-21

*Οι πόντοι της Κομοτηνής προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 6 (6/14 επ., 64% υπ. - 36% άριστες), Μπερτασόνι 1 (μπλοκ), Ρενάν 16 (7/12 επ., 1 άσσος, 8 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 16 (14/25 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 31% άριστες), Νουράνγκουα 26 (24/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστόφας 9 (7/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 55% υπ. - 30% άριστες), Μπανιώτης (λ), Ανδρεάδης, Καβαρατζής.

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/1 επ., 3 άσσοι), Στοΐλοβιτς 17 (15/27 επ., 2 άσσοι, 78% υπ. - 45% άριστες), Κανέλλος 3 (3/9 επ.), Τζιουμάκας 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ), Μότα 14 (12/20 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. - 16% άριστες) / Γκαράς (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Σωνάκης (λ, 50% υπ. - 33% άριστες), Λιόκα 1 (1/2 επ.), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ), Μαυραγάκης 3 (3/4 επ.), Λάππας.

Δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Μετά το τέλος του παιχνιδιού μίλησαν στην συνέντευξη τύπου ο Ηλίας Κρεούζης, ο Κώστας Δαλακούρας, ο Νίκος Νεόφυτος και ο Ηλίας Λάππας.

Ηλίας Κρεούζης : "Είναι μια σημαντική νίκη γιατί παίξαμε απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα. Κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και δεν πρέπει να παρασυρόμαστε. Στόχος ξεκάθαρα είναι η παραμονή".

Κώστας Δαλακούρας: "Είχαμε πει από την αρχή της χρονιάς πως στόχος μας είναι να κοιτάμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Πετύχαμε μια μεγάλη νίκη και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι".

Νίκος Νεόφυτος "Σε κανένα σημείο δεν μπορέσαμε να παιξουμε βάσει αυτό που μπορούμε να παίξουμε. Ήρθαμε να πάρουμε μια καθαρή νίκη αλλά τελικά κάναμε μια καθαρή ήττα. Συγχαρητήρια στην Κομοτηνή για την πανάξια νίκη . Το πρωτάθλημα έχει δρόμο και δεν χρειάζεται βιαστικά συμπεράσματα".

Ηλίας Λάππας: "Συγχαρητήρια στην Κομοτηνή για την δίκαιη νίκη. Κάναμε την χειρότερη μας εμφάνιση και πήραμε αυτό που δικαιούμασταν. Στο πλάνο είχαμε να πάρουμε τους 3 βαθμούς αλλά πρέπει να τους βρούμε σε άλλη έδρα. Το γήπεδο μου άρεσε πολύ, η ατμόσφαιρα και χαίρομαι να προοδεύουν ομάδες της επαρχίας. Έχει πολύ καλό ρόστερ και εύχομαι να μείνει για πολλά χρόνια".