elbgentr

gazon

20187312 10155133937199340 1452719040 o

Δευτέρα, 21 Οκτώβριος 2019 08:53

ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Διατήρησε το αήττητο η Φιλία, στην παράταση ο Αίας το ντέρμπι της Κομοτηνής! Ξεκούραστα η ΑΕΚ με την Χρυσούπολη που αποσύρθηκε… Αποτελέσματα και βαθμολογία στο Πρωτάθλημα Ανδρών

Το απόλυτο διατήρησε η Φιλία Ορεστιάδας καθώς νίκησε εντός έδρας την Αγία Βαρβάρα και με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια διατηρείται μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Στο άλλο ματς του Σαββάτου για το Πρωτάθλημα Ανδρών ο Αίας Κομοτηνής λύγισε στην παράταση το Δημοκρίτειο.

Με τον Άθλο Ξάνθης να πετυχαίνει σπουδαία νίκη επι του Εθνικού, της Ολυμπιάδας να επικρατεί της Θύελλας και του Αρίωνα να περνά σαν σίφουνας απο το Διδυμότειχο έπεσε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής του Ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ
ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Αίας Κομοτηνής – Δημοκρίτειο Κομοτηνής  79-77 στην παράταση(67-67 κ.α.)

Φιλία Ορεστιάδας – Αγία Βαρβάρα  74-62

Άθλος Ξάνθης – Εθνικός Αλεξανδρούπολης  71-69

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης – Θύελλα Φερών   64-53

Σπάρτακος Διδυμοτείχου – Αρίων Ξάνθης   39-74

Χρυσούπολη – ΑΕ Κομοτηνής  0-20 α.α.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 4 ΑΓΩΝΕΣ)

1. Φιλία Ορεστιάδας                         8(4-0)

-. Αρίων Ξάνθης                               8(4-0)

3. ΑΕ Κομοτηνής                              7(3-1)

4.  Αίας Κομοτηνής                          6(2-2)

-.Δημοκρίτειο Κομοτηνής                 6(2-2) **

-. Αγία Βαρβάρα                               6(2-2)

-. Εθνικός Αλεξανδρούπολης              6(2-2)

-. Άθλος Ξάνθης                               6(2-2)

-. Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης        6(2-2)

10. Θύελλα Φερών                            5(1-3)

11. Σπάρτακος Διδυμοτείχου              4(0-4) **

12. Χρυσούπολη    -*

*Αποχώρησε απο το πρωτάθλημα και μηδενίστηκε

** Δημοκρίτειο Κομοτηνής και Σπάρτακος Διδυμοτείχου έχουν τιμωρηθεί με αφαίρεση δύο βαθμών.

Στο τέλος χαμογέλασε ο Αίαντας μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι

Η αναμέτρηση της χρονιάς πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής με τον Αίαντα να χαμογελά στο τέλος και να παίρνει τη νίκη με 79-77 μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι.
Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα ο Αίας Κομοτηνής πήρε τη νίκη με τρίποντο του Πιπιλιού 4’’ πριν το τέλος το οποίο έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στην ομάδα του (79-76). Στην προσπάθεια του Σκουτέλη για 3 πόντους, οι αμυντικοί του Αίαντα υπέπεσαν σε φάουλ με τον πλέι μέικερ των «Φοιτητών» να αστοχεί τελικώς στις 2 από τις 3 χάνοντας την ευκαιρία να οδηγήσει το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.
Νωρίτερα, ένα τρίποντο του Μπέγκο 2’’ πριν το τέλος έστειλε το παιχνίδι στην παράταση διαμορφώνοντας το 67-67 που ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας.