Quantcast
2ο Κύπελλο Ελλάδας θερινού διάθλου

2ο Κύπελλο Ελλάδας θερινού διάθλου

Πρωτιές και στη Νάουσα για Αναστασιάδη, Ρόζα, Τσουρέκα και Αναστασιάδου

Εντυπωσιακό θέαμα στους αγώνες σκοποβολής και τρέξιμο της ΕΟΧΑ

Μια ακόμη σπουδαία διοργάνωση Κυπέλλου Ελλάδας θερινού διάθλου (σκοποβολή και τρέξιμο) πραγματοποιήθηκε στην Νάουσα, ξεπερνώντας τις προσδοκίες των διοργανωτών, ΕΟΣ Νάουσας και  Ελληνική Ομοσπονδία Χειμερινών Αθλημάτων (ΕΟΧΑ).

Οι εξαιρετικές καιρικές συνθήκες σε συνδυασμό με τη άριστη οργανωτικά διοργάνωση, αλλά και το υψηλό αγωνιστικό επίπεδο των αθλητών, ικανοποίησαν τους συμμετέχοντες στο 2ο Κύπελλο Ελλάδας θερινού διάθλου και πρόσφεραν εντυπωσιακό θέαμα στους θεατές που κατέκλυσαν το πάρκο του Αγίου Νικολάου στη Νάουσα.

Αγωνιστικά επικράτησαν τα φαβορί και τα χρυσά μετάλλια κέρδισαν οι νικητές του 1ου Κυπέλλου Ελλάδας θερινού διάθλου στο Μέτσοβο, πριν μία μόλις εβδομάδα.

Στην κατηγορία παίδων πρώσευσε ο Ιωάννης Αναστασιάδης που ξεχώρισε από την αρχή με πολύ καλή σκοποβολή και γρήγορο τρέξιμο για ακόμη μια φορά, ενώ έγινε «μάχη» από 5 αθλητές για τις άλλες δύο θέσεις του βάθρου, με τον Κωνσταντίνο Αναστασιάδη να τερματίζει τελικά δεύτερος και τον Ευάγγελο Αθανασίου τρίτος.

Στις κορασίδες, ο συναγωνισμός ήταν επίσης έντονος, με τις βολές στη θέση ορθίων να καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα και τις Χριστίνα Ρόζα, Γεωργία Τσιάρκα και Λυδία Τσιάτσιου να κατακτούν τις τρεις πρώτες θέσεις.

Στις κατηγορίες παμπαίδων και παγκορασίδων νικητές ήταν ο Βασίλειος Τσουρέκας και η Κλεονίκη Αναστασιάδου αντίστοιχα, που επικράτησαν δύσκολα παίρνοντας τελικά την πρωτειά λόγω της αποτελεσματικότητάς τους στις βολές. Τα υπόλοιπα μετάλλια πήραν ο Θεόδωρος Βαδεβούλης (αργυρό) και ο Αναστάσιος Νάκας (χάλκινο) στους παμπαίδες και η Βασιλική Μπίσα (αργυρό) με την Ελένη Μπίσα (χάλκινο) στις παγκορασίδες.

Οι πρώτες 6άδες ανά κατηγορία:

  • Παίδες
  1. Αναστασιάδης Ιωάννης (ΔΡΑ)
  2. Αναστασιάδης Κωνσταντίνος (ΔΡΑ)
  3. Αθανασίου Ευάγγελος (ΑΟΦ)
  1. Προδρομίδης Αντώνιος (ΑΟΦ) 5. Παρίσης Ευάγγελος (ΝΑΟ) 6. Κουτσογιάννης Ιωάννης (ΝΑΟ)
  • Κορασίδες
  1. Ρόζα Χριστίνα (ΑΟΦ)
  2. Τσιάρκα Γεωργία (ΝΑΟ)
  3. Τσιάτσιου Λυδία (ΝΑΟ)
  4. Μουλέλη Ελένη (ΑΟΦ) 5. Παπαγιαννοπούλου Ευαγγελία (ΝΑΟ) 6. Βάικου Δάφνη (ΝΑΟ)
  • Παμπαίδες
  1. Τσουρέκας Βασίλειος (ΜΕΤ)
  2. Βαδεβούλης Θεόδωρος (ΜΕΤ)
  3. Νάκας Αναστάσιος (ΜΕΤ)
  4. Παρίσης Ιωάννης (ΝΑΟ) 5. Παπαγιαννόπουλος Ειρηναίος (ΝΑΟ) 6. Γαλανός Αχιλλέας (ΝΑΟ)
  • Παγκορασίδες
  1. Αναστασιάδου Κλεονίκη (ΑΟΦ)
  2. Μπίσα Βασιλική (ΜΕΤ)
  3. Μπίσα Ελένη (ΜΕΤ)
  4. Βεληβάση Ευδοκία (ΜΕΤ) 5. Τασιούκα Θεολογία (ΝΑΟ) 6. Πίπιλα Ανθούλα (ΝΑΟ)

Τέλος ιδιαίτερα μεγάλος αριθμός αθλητών συμμετείχε και στις προαγωνιστικές κατηγορίες, οι οποίοι εντυπωσιάσαν με τις δεξιότητες τους στην σκοποβολή για ακόμη μια φορά.

 

Σημ. 1: Επισυνάπτονται φωτογραφίες από το 2ο Κύπελλο Ελλάδας θερινού διάθλου

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Μοιραστείτε τό