Α.Σ. ΑΜΕΑ ΗΡΟΔΙΚΟΣ : Νέες επιτυχίες στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης

Με επιτυχία ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης ΑΜΕΑ που διεξήχθη στην Αθήνα στις 15 – 17 Απριλίου οι αθλητές του συλλόγου μας. Συνολικά απέσπασαν16 μετάλλια (13 χρυσά μετάλλια, 2 αργυρά μετάλλια, 1 χάλκινο μετάλλιο).

Συγκεκριμένα η Ευθυμία Γκουλή αγωνίστηκε στα 50μ. ελεύθερο της κατηγορίας S9 και στα 100μ. πρόσθιο της κατηγορίας SB8 κατακτώντας και στα δυο την πρώτη θέση.

Δυο χρυσά κατέκτησε και ο Δημήτρης Καρυπίδης αγωνιζόμενος στα 50μ. και 100μ. ύπτιο της κατηγορίας S1. Μάλιστα στα 100μ. ύπτιο έκανε και προσωπικό ρεκόρ.

Στα 50μ. και 100μ. ύπτιο της κατηγορίας S1αγωνίστηκεακόμαέναςαθλητής μας, ο Νίκος Κοντού ο οποίος τερμάτισε στην 2η θέση και στα δυο αγωνίσματα λαμβάνοντας το ασημένιο μετάλλιο. Ο ίδιος αγωνίστηκε και στα 50μ. ελεύθερο της κατηγορίας S1 όπου και κέρδισε χρυσό μετάλλιο.

Με πέντε χρυσά και τέσσερα πανελλήνια ρεκόρνεανίδων τελείωσε της υποχρεώσεις της η αθλήτρια μας Μαρίνα Λαζαρίδου αγωνιζόμενη στα 50μ. ελεύθερο, 100μ. ελεύθερο, 400μ. ελεύθερο, 100μ. ύπτιο και στα 200μ. ΜΑ της κατηγορίας S9.

Τρία χρυσά κατέκτησε ο Αλέξανδρος Λεργιός στα 100μ. και 200μ. ελεύθερο καθώς και στα 50μ. πεταλούδα της κατηγορίας S5 ολοκληρώνοντας και αυτός με μεγάλη επιτυχία αυτό το πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Τέλος την πρώτη του συμμετοχή σε πανελλήνιο πρωτάθλημα είχε και ο αθλητής μας Νίκος Σαπρανίδης ο οποίος αγωνίστηκε στα 50μ. ελεύθερο, στα 100μ. ύπτιο και στα 100μ. πρόσθιο της κατηγορίας S6 κερδίζοντας και το πρώτο του μετάλλιο στο τελευταίο αγώνισμα.