Α2 Ανδρών: Η ΑΕ Κομοτηνής νικήτρια στο Θρακιώτικο ντέρμπι επί του μαχητικού Έβρου Σουφλίου

Η ΑΕ Κομοτηνής ήταν η μεγάλη νικήτρια του θρακιώτικου ντέρμπι της 10ης εξ’ αναβολής αγωνιστικής στο ΔΑΚ Κομοτηνής, επικρατώντας με 3-2 του Έβρου Σουφλίου.

Η ομάδα της ΑΕ Κομοτηνής μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και κατάφερε να προηγηθεί με 8-2 διατηρώντας την υπεροχή έφτασαν στο 16-12 με την διαφορά υπέρ τους να παίζει στους 3-6 έφτασαν στο 21-18 και τελικά να το κερδίζουν με 25-21.

Στο 2ο σετ είχαμε τους φιλοξενούμενους να ξεκινάνε πιο καλά και να προηγούνται με τη σειρά τους με 7-8 και 14-16. Έπειτα αύξησαν τη διαφορά σε 15-21 μέχρι που έφτασαν στο +8 με το τελικό 25-17 και την ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Στο 3ο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που αρχικά προηγήθηκαν με 8-5, όμως παίκτες του Νίκου Μούχλια κατάφεραν να γυρίσουν το σετ σε 15-16 και να μεγαλώσουν τη διαφορά σε 21-17 ολοκληρώνοντας την ανατροπή με το τελικό 25-23 να τους δίνει το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Οι παίκτες της ΑΕ Κομοτηνής έβαλαν από νωρίς μπροστά την ομάδα τους με 8-2 και 16-9 όμως κάπου εκεί είχαμε προσωρινή διακοπή στο παιχνίδι καθώς είχαμε τον Παπαδημητρίου των φιλοξενούμενων να τραυματίζεται. Συγκεκριμένα πέφτοντας από την επίθεση που επιχείρησε έπεσε πάνω στο πόδι του β’ διαιτητή με αποτέλεσμα να χτυπήσει στον αστράγαλό του και να περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου, χάνοντας έτσι έναν πολύτιμο παίκτη ενόψει της συνέχειας του σετ. Οι γηπεδούχοι μετά τη μικρή ανάπαυλα έκαναν το 21-15. Οι Εβρίτες αν και επηρεασμένοι από τον τραυματισμό προσπάθησαν να κάνουν την ηρωική ανατροπή, αλλά μη μπορώντας έχασαν το σετ με 25-23.

Στο τάι μπρέικ και με την ψυχολογία να έχει γύρει υπέρ των γηπεδούχων βρέθηκαν μπροστά με 5-2 και 8-4. Στην αλλαγή των τερέν τους βρήκε να είναι μπροστά με 10-5 και 12-7 παρά την αντίδραση που προσπάθησαν να βγάλουν οι φιλοξενούμενοι το έχασαν με 15-9.

*Η ομάδα του Έβρου Σουφλίου έπαιξε χωρίς τον βασικό της λίμπερο Παναγιώτη Κάλφα και στη διάρκεια του 4ου σετ έχασε τον ακραίο της Χαράλαμπο Παπαδημητρίου από τραυματισμό.

Τα σετ: 3-2 (25-21, 17-25, 23-25, 25-23, 15-9)

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (-): Σπύρου, Παπάζογλου, Μπανιώτης (c), Χατζηβλασίου, Αρμπυρός, Θεοδωρακόπουλος, Ποιμενίδης (λ), Απλαδάς, Βαρσάμης, Γιαλαμάς.

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Νίκος Μούχλιας): Σταυρόπουλος, Παπαδημητρίου (c), Σταθέλος, Μούχλιας, Ιασ. Αλεξούδης, Κων. Αλεξούδης, Σαρδανίδης (λ), Ζιώγας, Μπαρμπούδης, Τάσιου.