Διαιτητής και βοηθός του στέρησαν τη νίκη

• Με ανύπαρκτο πέναλτι, που σημειώθηκε από τον διαιτητή Σιουμπάρα με υπόδειξη του βοηθού Παυλίδη, ο Απόλλων Παραλιμνίου πήρε τον βαθμό από τον Πανθρακικό σ’ ένα παιχνίδι όπου υπήρξε αλλοίωση αποτελέσματος (1-1)
  • Η ομάδα της Κομοτηνής άνοιξε το σκορ με τον Ντίνα στο 58’ και άξιζε τους τρεις βαθμούς, αφού είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες έναντι μόλις μίας του αντιπάλου της
  • Νίκος Μπαχαρίδης: «Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ακυρώνει την προσπάθειά μας ο ίδιος διαιτητής»

του Γιάννη Κεσόπουλου

Κλοπή! Μόνο αυτή η λέξη θα μπορούσε να χαρακτηρίσει τα όσα συνέβησαν το απόγευμα της Κυριακής στο ΔΑΚ Κομοτηνής. Μέχρι το 83’ ο Πανθρακικός κρατούσε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα που του έδωσε το γκολ του Θανάση Ντίνα στο 58’. Στο συγκεκριμένο λεπτό πρώτα ο βοηθός Παυλίδης και στη συνέχεια ο διαιτητής Σιουμπάρας, που δέχτηκε την υπόδειξή του (ενώ ήταν κοντά στη φάση και αρχικά έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι), μετέτρεψαν ένα επιθετικό φάουλ στον Μπαϊκαρά σε πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα Παραλιμνίου, που με τον τρόπο αυτό έσωσε τον ένα βαθμό. Η αντίδραση των «πρασίνων» εκφράστηκε και επίσημα μέσω διαδικτύου αρχικά με μια λιτή φράση πέντε λέξεων: «Σήμερα ντράπηκε και η ντροπή…» και στη συνέχεια με τη φωτογραφία του ματωμένου ποδιού του Μπαϊκαρά από ένα μαρκάρισμα, στο οποίο δεν δόθηκε καν φάουλ στο 90’. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, αφού σε δύο περιπτώσεις στο φινάλε πρώτα ο Μπαϊκαρά και στη συνέχεια ο Κωσταρέλης δεν μπόρεσαν να ευστοχήσουν από ευνοϊκή θέση (ο Πανθρακικός διαμαρτυρήθηκε και για πέναλτι πάνω στον Κωσταρέλη).

Η ομάδα της Κομοτηνής άξιζε τη νίκη, αφού παρότι το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά και η υπεροχή μοιρασμένη, ήταν αυτή που εκτός από το γκολ είχε άλλες τρεις μεγάλες φάσεις έναντι μόλις μίας των φιλοξενούμενων.

Ο Πανθρακικός παρατάχθηκε με τερματοφύλακα τον Κοτσάκη και στην άμυνα τους Αντωνιάδη (δεξιά), Αρετά (αριστερά), Σαπνάρα και Λειβαδιώτη (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή ως αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Χακάν και Γιαννακιτσίδης, δεξιά ο Φουρλατάρας και αριστερά ο Γκουτσίδης με τον Ντίνα να παίζει πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Βάσκο. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι έδωσαν μέτρα στο Παραλίμνιο αλλά έκλεισαν καλά τους χώρους και δεν επέτρεπαν στους αντιπάλους τους να τους απειλήσουν. Αντίθετα ήταν αυτοί που βγήκαν στην κόντρα και απείλησαν πρώτοι στο 16’ με τον Βάσκο, το σουτ του οποίου εξουδετερώθηκε αρχικά από τον Κουτζαβασίλη και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Πανθρακικός κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού οι παίκτες του έκαναν αρκετά λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας ειδικότερα όταν αυτή παιζόταν στον άξονα. Ωστόσο, η ανασταλτική λειτουργία των «πρασίνων» ήταν ιδανική, αφού οι γραμμές ήταν κοντά με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν κενοί χώροι για τον Απόλλωνα, ο οποίος απείλησε μόνο μ’ ένα αδύναμο σουτ του Καρυοφύλλη στο 28’. Μελανό σημείο του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο τραυματισμός του Βασίλη Αντωνιάδη στο κεφάλι ύστερα από σύγκρουσή του με τον διαιτητή (!) με τον δεξιό οπισθοφύλακα του Πανθρακικού να αντικαθίσταται στο ημίχρονο από τον Καλογρανά και να μεταφέρεται στο νοσοκομείο.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Παραλιμνίου ξεκίνησε λίγο καλύτερα έχοντας μια καλή στιγμή με τον Τζελίδη αλλά αυτός που άνοιξε το σκορ ήταν ο Πανθρακικός. Στο 58’ ο Βάσκος υποδέχτηκε την μπάλα από τα δεξιά και τη γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ντίνα που την έσπρωξε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπαϊκαρά πήρε τη θέση του Φουρλατάρα και έπαιξε στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής με τον Γκουτσίδη να πηγαίνει στο δεξιό. Λίγο αργότερα ο Νίκος Μπαχαρίδης έριξε στο ματς τον Στοΐνοβιτς αντί του Γκουτσίδη στα εξτρέμ και τον Κωσταρέλη αντί του Ντίνα στη μεσαία γραμμή. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και έχασαν μια ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 77’ όταν ο Καρυοφύλλης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κοτσάκη και θέλησε να εκτελέσει με δύναμη αλλά ο γκολκίπερ του Πανθρακικού απέκρουσε ενστικτωδώς. Κι ενώ ο Πανθρακικός κρατούσε αυτό το 1-0, ήρθε αυτή η απόφαση διαιτητή και βοηθού σ’ ένα εύκολο πέσιμο του Τζελίδη στο μαρκάρισμα του Μπαϊκαρά με το σώμα, με τον παίκτη του Απόλλωνα να βρίσκει με τον αγκώνα του τον μεσοεπιθετικό του Πανθρακικού και το επιθετικό φάουλ να γίνεται πέναλτι.

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Αντιμετωπίσαμε μια ομάδα που είναι στους 8 του κυπέλλου Ελλάδος. Έγινε ένα καλό παιχνίδι, ευτυχήσαμε να προηγηθούμε, αλλά για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ακυρώνει την προσπάθειά μας ο ίδιος διαιτητής», τόνισε με παράπονο ο Νίκος Μπαχαρίδης.

Πανθρακικός: Κωτσάκης, Αντωνιάδης(46′ Καλογρανάς), Αρετάς, Λειβαδιώτης, Σαπνάρας, Γιαννακιτσίδης, Χακάν, Φουρλατάρας (59′ Μπαϊκαρά), Γκουτσίδης (75′ Στοΐνοβιτς), Ντίνας(75′ Κωσταρέλης), Βάσκος

Απόλλων Παραλιμνίου: Κουτζαβασίλης, Κιουτσεκτσίδης (68′ Πέτρου), Τσομαχασβίλι, Κουτζαβασίλης(68′ Τσιάτρης) , Τζελίδης, Γκούμας, Γεωργιάδης, Καρυοφύλλης, Γκέκας, Ελέζι, Καραμπατάκης(55′ Τζαμπέγια)