ΕΠΣ Έβρου: «Φίλαθλος» εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο και χτύπησε παίκτη στο ντέρμπι Ορέστη – Ιπποκράτη

Ακόμα μια αγωνιστική στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Έβρου αποδείχθηκε επεισοδιακή και σημαδεύτηκε από σκηνές που δεν τιμούν κανέναν, αυτή τη φορά στο ντέρμπι του Ορέστη Ορεστιάδας με τον πρωτοπόρο Ιπποκράτη Αλεξανδρούπολης στο δημοτικό στάδιο της πόλης του Βορείου Έβρου.

Στον αγωνα ο Ιπποκράτης έφθυγε νικητής αν και αγωνιζόταν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με 9 παίκτες, ωστόσο η φάση που σημάδεψε το ματς, συζητείται και σχολιάζεται στα πηγαδάκια του Έβρου είναι εκείνη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Σε εκείνο το σημείο και ενώ ο Ορέστης μόλις είχε μειώσει το σκορ με τον Θέμελη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (45+3′) είχαμε αψιμαχία δύο παικτών του Ιπποκράτη με τον Βασίλιεφ των γηπεδούχων που πήγε να πάρει την μπάλα από τα δίχτυα.

Σε εκείνο το σημείο μπήκαν στο γήπεδο κάποια άτομα πέραν των παικτών, χωρίς να είναι γνωστό αν πρόκειται για παράγοντες ή απλούς φιλάθλους του Ορέστη που βρέθηκαν μέσα στον αγωνιστικό χώρι και μάλιστα ο ένας από αυτούς χτύπησε τον ποδοσφαιριστή Καρασερίδη, όπως φάνηκε ξεκάθαρα στην ζωντανή μετάδοση του αγώνα από το TV Thrakiotis.

Πρόκειται για το άτομο που βλέπετε μέσα σε κύκλο στις φωτογραφίες (που απομόνωσε το evros-news από το Tv Thrakiotis). Το συγκεριμένο άτομο είναι άγνωστο με ποια ιδιότητα και δικαίωμα βρέθηκε στο σημείο και τι έκανε ο Παρατηρητής του αγώνα και επέστρεψε την παρουσία ατόμων μέσα στον συγκεκριμένο χώρο.

Τελικά οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια, με τον διαιτητή Φιλιππίδη να αποβάλει τον Βασιλιεφ του Ορέστη και τον Καρασερίδη του Ιπποκράτη. Στην έναρξη του δευτερου ημιχρόνου αποβλήθηκε και ο Κυριζάκης του Ιπποκράτη επειδή απώθησε αντίπαλο και έτσι για πάνω από 40 λεπτά οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με 9 παίκτες αλλά πήραν τη νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ιπποκράτης αιφνιδίασε τον Ορέστη και με εκπληκτικό γκολ του Κυριζάκη στο 12′ έγραψε το 0-1, ενώ αμέσως μετά (13′) πέτυχε το 0-2 με τον Τζελέπη σε φάση διαρκείας, “παγώνοντας” τους γηπεδούχους. Με την έναρξη της επανάληψης ο Κυριζάκης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον τερματοφύλακα Διυλούδη, ο οποίος όμως απέκρουσε την εκτέλεση του Σιμιτσάκη. Τελικά ο Ιπποκράτης κράτησε την σπουδαία νίκη που του δίνει 5 βαθμούς διαφορά από τον δευτερο Ατρόμητο Άβαντα και 9 απ’ τον Ορέστη Ορεστιάδας που ξεκινούσε το πρωτάθλημα ως ένα από τα μεγάλα φαβορί για τον τίτλο.