ΕΠΣ Θράκης: Έδειξαν την Δύναμη τους οι πρωταθλητές και στο φινάλε, πήραν το ντέρμπι τα εκπληκτικά φέτος Παγούρια, «αποΧαιρέτησαν» Πόντος και Πολύανθος! Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η τελική βαθμολογία στην Α’ Κατηγορία

Με την 26η αγωνιστική ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα στην Α’ Ροδόπης όπου όλα ξεκαθάρισαν σε κορυφή και ουρά της βαθμολογίας.

Το πρωτάθλημα το κατέκτησε δίκαια η Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου για 6η φορά στην ιστορία της και 4η σε μια φοβερή επταετία για αυτήν, με τους πρωταθλητές να έχουν την καλύτερη άμυνα και επίθεση και επικράτησαν με ανατροπή με 1-3 στα Αμάραντα σε μια αναμέτρηση όπου και οι γηπεδούχοι είχαν εξασφαλίσει την παραμονή τους.

Δεύτερη τερμάτισε η Δόξα Γρατινής που επικράτησε με 3-0 της Στρύμης, σε μια ακόμη χρονιά που ξεκίνησαν ως φαβορί αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν τον τίτλο όπου θέλουν εδώ και 20 χρόνια.

Την καλύτερη πορεία της ιστορίας της έκανε η Αναγέννηση Παγουρίων του Μυστριδη τερματίζοντας τρίτη επικρατώντας με 1-0 του Πόντου Θρυλορίου που και αυτός τερμάτισε στην πρώτη πεντάδα.

Η Ελπίδα Σαπών συνέχισε το αήττητο σερί της στο β’ γάρο επικρατώντας με 0-2 στο Κοσμιο με γκολ του αρχισκόρερ της Αγροκώστα και τερμάτισε τέταρτη αν και θα μπορούσε τουλάχιστον να διεκδικήσει τον τίτλο, ενώ από την άλλη το Κόσμιο πλήρωσε επίσης τον κακό του α’ γύρο και τερμάτισε στη όγδοη θέση.

Τέλος ο Πολύανθος μετά την περασμένη καταπληκτική σεζόν του, φέτος ήταν άλλη ομάδα, έμεινε στο 1-1 με τον Πόντο Κομοτηνής με τις δυο ομάδες να υποβιβάζονται στην β’ κατηγορία μαζί με τις Ελπίδες που είναι άγνωστο εαν θα κατεβουν την νέα χρονιά. Ρεπό είχε ο Σπαρτακος Αγλιων Θεοδώρων που τερμάτισε έβδομος, ενω ο Αετός Μίσχου επικράτησε ανευ αγώνα των Ελπίδων και σώθηκε από την προηγούμενη αγωνιστική.

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΘΡΑΚΗΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 26ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Δύναμη Αμάραντων – Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου 1-3 (20’Σακαλη Ρεμτζη – 33′ Κρικελας, 60′ Σοπιάδης, 88′ Δημητριαδης)
Δόξα Γρατινής – Ορφέας Στρύμης 3-0 (20′, 90′ Μπροντιδης, 75′ Λάκκας)
Πόντος Κομοτηνής – Κομψάτος Πολύανθου 1-1 (82′ Δελης – 30′ Καραβασιλης)
ΠΑΟ Κοσμίου – Ελπίς Σαπών 0-2 (20′, 60 Αγροκωστας)
Αναγέννηση Παγουρίων – Πόντος Θρυλορίου 1-0 (72′ Φοιβος)
Αετός Μίσχου – Ελπίδες Κομοτηνής 3-0 α.α.
Ρεπό: Σπάρτακος Αγ. Θεοδώρων