ΕΠΣ Θράκης: Η ματσάρα της χρονιάς με 9 τέρματα και επική ανατροπή από το 1-3 στο β’ μέρος της Αναγέννησης επί των παραπονούμενων Ασωμάτων

Το παιχνίδι της αγωνιστικής με διαφορά και σίγουρα ένα από τα καλύτερα της σεζόν με χιτσκοκικό φινάλε έγινε στο Ενωσιακό γήπεδο της ΕΠΣ Θράκης, όπου η Αναγέννηση Ποντίων Θρυλορίου μετά από αρκετό διάστημα επέστρεψε στις νίκες κάνοντας επική ανατροπή στο β’ μέρος κερδίζοντας στις καθυστερήσεις με το εγγλέζικο 5-4 την μαχητική Ένωση Ασωμάτων η οποία για δεύτερη αγωνιστική ηττήθηκε στις καθυστερήσεις.

Ο αγώνας δεν ήταν για καρδιακούς αφού οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο 1-3 μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, προηγήθηκαν 4-3, ισοφαρίστηκαν σε 4-4 και στις καθυστερήσεις πήραν την νίκη -οξυγόνο και άφησαν τους Ασώματους στην τελευταία θέση, οι οποίοι είχαν παράπονα από την διαιτησία και εξέδωσαν ανακοίνωση.

Στο 7′ και στο 35′ ο σκόρερ ο Χατζόγλου αιφνιδίασε τους Πόντιους κάνοντας το 0-2, οι οποίοι ωστόσο αντέδρασαν και μείωσαν στο 41′ με το πρώτο γκολ του Κώστα Πασχάλη με την νέα του φανέλα. Ωστόσο το ημίχρονο έληξε 1-3 με γκολ του Σαλίχ Ίλκε στο 45′ βάζοντας «φίδια» στην ομάδα του Σάκη Σκουλή.

Στο δεύτερο μέρος η Αναγέννηση μπήκε μεταμορφωμένη πέτυχε 4 γκολ και είχε δυο δοκάρια. Ο Ζοχιός στο 47′ μείωσε σε 2-3, ενώ στο 52′ ο Αθανασάναρος είχε δοκάρι για την ισοφάριση, που έγινε στο 57′ με τον Παναγιωτιδη. Στο 63′ και πάλι ο Αθανάσαρος είχε νέο δοκάρι, με τον Ιωαννίδη στο 67′ να κάνει το 4-3. Εκεί που όλα έδειχναν πως το ματς κρίθηκε και οι Ασώματοι κατέρρευσαν, στο 88′ ο Μεμέτ Βεδάτ έκανε το 4-4 σκορ που τους κρατούσε και τους δυο ουραγούς στην τελευταία θέση. Ωστόσο στο 93΄’ ο Ζόχιος με δεύτερο προσωπικό τέρμα έκανε το τελικό 5-4.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΟΝΤΙΩΝ ΘΡΥΛΟΡΙΟΥ: Καργάκης, Γρηρηγορουδης, Ζησης, Ναουμ, Γιωτης (96′ Ζοχιος) Ιωαννιδης, Χατζηαντωνιου (88′ Αλαμπουρινος), Κουμιδης, Πασχαλης, Παναγιωτιδης, Αθανασαρος

ΕΝΩΣΗ ΑΣΩΜΑΤΩΝ: Μουσταφα Σαλιχ,  Κ. Μπαλτζη (85′ Λυγουρας), Χισιμ Ντουμπαν, Ο.  Σαληχ, Ο  Χουσειν (77′ Ι. Αετ), Ιμπραημ Ο (85′ Β. Μεμετ),  Σ. Χατζογλου, Καρα Ν Μποερ (62′ Μ. Μπαλτζη)