ΕΠΣ Θράκης : «Καθάρισε» το ντέρμπι η Ελπίδα με τον Μπόζη πρωταγωνιστή !

Από το γήπεδο της Γρατινή «Χρήστος Ιομέρης» η Ελπίδα Σαπών πέρασε νικηφόρα κερδίζοντας 1-2 την τοπική Δόξα στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Παρουσία περίπου 150 φιλάθλων έγινε ένα αξιόλογο παιχνίδι με τους γηπεδούχος  στο Α’ ημίχρονο να ελεγχουν τον αγώνα και να καταφέρνουν να προηγηθούν από μια φάση που δεν. «μύριζε» γκολ…

Στην επανάληψη  δόθηκαν δυνατές μάχες σε ένα γήπεδο με αρκετά νερά, η Ελπίδα Σαπών μπήκε αποφασισμένη για την νίκη, «πήρε» το κέντρο, κέρδισε πολλά κόρνερ, δημιούργησε ευκαιρίες και με τον πρώτο της σκόρερ Δημήτρη Μπόζη να βρίσκει δυό φορές τα δίχτυα «πήρε» το ντέρμπι και το πανηγύρισε «καταλλήλως» στο τέλος!

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομάτι του αγώνα. Στο 5ο ο Λαφάρας έπιασε το σουτγια να διώξει ο τέρμα σε κόρνερ. 30’ ο Ξενακης από καλή θέση σουτ άουτ, 35’ ο Μποζης σουτ λίγο άουτ, 42ο Καρασιουνας από πλάγια σουτ η μπάλα γλίστρησε από τα χέρια του τερματοφύλακα Χαϊνάκη και το 1-0.

Στο 46 ο Κατσαρός σουτ λίγο άουτ. Στο 58.ο Γεωργαντάς σουτ άουτ, 60ο Γεωργαντας νέο σουτ ο Μέρος έδιωξε πάνω στην γραμμή, στο 71ο ο Ευάγγελου  έβγαλε μπαλιά στον κενό χώρο ο Μπόζης με ωραίο γωνιακό σουτ η μπάλα στο αριστερό  δοκάρι και στα δίχτυα, Στο  76’ ο Τριαντοπουλος σουτ ελάχιστα άουτ,  στο 84’ πάλι ο Τριαντοπουλος απέναντι στο τέρμα σουτ έδιωξε τέρμα και στο 91ο ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας Μπόζης  εκμεταλλεύθηκε το λάθος της Άμυνας και με πλασέ το 1-2.

Διαιτητής: Κακουλίδης, βοηθοί : Τζιώτζιος – Καρακασίδης

Δόξα Γρατινής (Γεμενετζής) : Κραβαριτης, Γκέκας, Μεριτς, Κεχαγιάς, Κονόμι,   Καρασιούας, Βάδας (72’ Φιλόογλου), Όμπισαι (60’ Βασιλακάκης), Κατσαρός,   Ξενάκης,

Ελπίδα Σαπών (Χαριτόπουλος) : Χαινάκης, Τζωρτζάης, Παπαχρηστου, Γεωργουσης, Λαφαρας, Βελιβασακης, Μεχμέτ Ομερ, Τριαντοπουλος  Μπόζης ( 92’ Ναουμ), Γεωργαντζας( 92’ Μεμετ Χαμζα), Δελδημος (53’ Ευαγγέλου).