Φιλική ήττα στην Κομοτηνή για τον Πανθρακικό από την Δόξα Δράμας παρά την γκολάρα Γιαννακιτσίδη – Θετικά τα πρώτα δείγματα του Πανθρακικού

Την ήττα με 1-2 γνώρισε από την πιο έτοιμη Δόξα Δράμας γνώρισε ο Πανθρακικός στο πρώτο φιλικό της σεζόν στο ΔΑΚ Κομοτηνής, με περίπου 250 φιλάθλους να αγνοούν την αφόρητη ζέστη και να δηλώνουν «παρών».

Η Δόξα Δράμας κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη κι’ όλα φάση που απείλησε, με τον Φραγκούλη να κερδίζει την κεφαλιά ύστερα από φάουλ στο δεύτερο δοκάρι και τον Εβρίτη στόπερ Ανδρέα Μκρτσιαν να κοντινή κεφαλιά να σημειώνει το 0-1.

Ο Πανθρακικός προσπαθούσε να επιτεθεί κυρίως από δεξιά με τα ανεβάσματα του Μπαϊκαρά και απείλησε για πρώτη φορά στο 13′, με τον Νικολαϊδη να μην προλαβαίνει για λίγο να μπει στη φάση από πολύ πλεονεκτική θέση.

Οι «μαυραετοί» πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και αφού απείλησαν με το σουτ του Βάντερσον στο 19′, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κασκαντάμης, κέρδισαν πέναλτι στο 23′.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κοντός, ωστόσο ο Κασκαντάμης έπεσε στην αριστερή του γωνία και αποσόβησε το 0-2.

Πέντε λεπτά μετά ο Πανθρακικός έφτασε στην ισοφάριση, όταν ο Γιαννακιτσίδης με αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ πέρασε τη μπάλα πάνω από το τοίχος και την έστειλε στο «γάμα» των φιλοξενούμενων για το 1-1 στο 28′.

Ο Πανθρακικός πήρε τα πάνω του μετά την ισοφάριση και έχασε τρομερή διπλή ευκαιρία στο 37′, όταν αρχικά το σουτ του Σμάλη απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς και στην επαναφορά το σουτ του Γιαννακιτσίδη απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή με κεφαλιά από τον Φραγκούλη.

Στο 40′ ο Δόξα Δράμας πέτυχε και δεύτερο γκολ, ωστόσο ο διαιτητής λανθασμένα γύρισε τη φάση πίσω και έδωσε φάουλ χωρίς να αφήσει το πλεονέκτημα, με τους φιλοξενούμενους να ξεσπούν σε διαμαρτυρίες.

Τρία λεπτά μετά ο Δόξα Δράμας ξαναμπήκε μπροστά στο σκορ, με τον Κοντό που νωρίτερα έχασε το πέναλτι να παίρνει το αίμα του πίσω και με κοντινό πλασέ να σημειώνει το 1-2.

Στην ανάπαυλα αμφότερες οι ομάδες έριξαν αισθητά τον ρυθμό, με κορυφαία στιγμή αυτή του Μκρτσιαν στο 50′ που προσπάθησε να βάλει το δεύτερό του γκολ με κοντινή κεφαλιά, ωστόσο ο γκολκίπερ Κοτσάκης που πέρασε στη θέση του Κασκαντάμη απομάκρυνε εντυπωσιακά.

Στο 80’ από την γωνία της μικρής περιοχή ο Χατζηκυριάκου σουτάρει για να αποκρούσει σωτήρια ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού. Στο 85’ πάλι ο Χατζηκυριάκου σουτάρει από πλεονεκτική θέση και η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο, το οποίο βρήκε τον Πανθρακικό με διαφορετικές εμφανίσεις αφού άλλαξε τις πορτοκαλί με τις πράσινες, δεν είχε σχεδόν καμία φάση για τις δύο ομάδες, με εξαίρεση δύο προσπάθειες του Χατζηκυριάκου στα τελευταία λεπτά με τον Κοτσάκη να απομακρύνει την πρώτη σε κόρνερ, ενώ η δεύτερη έφυγε αρκετά μέτρα άουτ, με το τελικό 1-2 να μένει μέχρι το φινάλε.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Μπαχαρίδης): Κασκαντάμης, Αρετάς, Μπαϊκαρά, Σιδηρόπουλος, Λειβαδιώτης, Χασάν, Σμάλης, Γιαννακιτζίδης, Αντωνιάδης, Νικολαϊδης, Φουρλατάρης , Στο β’ ημίχρονο αγωνιστηκαν και οι: ΣαπνάρηςΚαλογράνης, Τζώλας, Κοτσάκης, Κωσταρέλης, Ομέρ, Παχούμης, Γκουτζίδης.Γκουτάκης.

ΔΟΞΑ (Κετσιεμενίδης): Καράδαης (75’ Μπεζυρτζής), Μπλιός (60’ Θεοδοσιάδης ), Ντόσης (46’ Παπαϊωάννου), Φραγκούλης (70’ Ιοδρδανίδης Α. ) Μκρτσιαν, Τζελίδης (70’ Ρούτσης), Καζαντζίδης (70’ Οικονομίδης), Κόντος (60’ Χατζηκυριάκου), Βάντερσιον (46’ Περσίδης), Παπαδόπουλος (75’Κορέας), Κατσαμάγκας (60’ Ιορδανίδης Χ. 75’ Χατζηδημητριου).