Γ’ Εθνική: Δεν μπήκε ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανθρακικός και κατέρρευσε κόντρα στον Ποσειδώνα Μηχανιώνας του Δημήτρη Κυριακίδη

Συνέχεια από τον αγώνα της Δράμας ήταν η εμφάνιση του Πανθρακικού στην Μηχανιώνα κυρίως στο β’ ημίχρονο όπου κατέρρευσε μετά το πρώτο γκολ και ηττήθηκε με 3-1 από τον Ποσειδώνα που πέτυχε την τρίτη του σερί νίκη φτάνοντας στην βαθμολογία την ομάδα της Κομοτηνής.

Στο πρώτο ημίχρονο αν και δεν είχαμε γκολ είχαμε αρκετές φάσεις κυρίως για τον Ποσειδώνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά έχοντας στο 2′ οριζόντιο δοκάρι σε σουτ Προύντση μέσα από την περιοχή. Στο 6′ από ατομική ενέργεια του Δεληζάνου το σουτ του μέσα από την περιοχή πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κασκαντάμη. Στο 8′ ο Πανθρακικός έχασε μια μεγάλη ευκαιρία όταν από την σέντρα του Ντίνα από τα αριστερά ο Τανζου από το ύψος της μικρής περιοχής αν και ανενόχλητος έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 10′ από σέντρα του Ξιφιλίνου από τα αριστερά ο 34χρονος έμπειρος πρωην φορ του Άρη Γιάννης Γκέσιος με μονοκόμματο σουτ από το σημείο του πέναλτι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κασκανταμη που απέκρουσε εντυπωσιακά δείχνοντας ότι είναι σε καλή κατάσταση στο ντεμπούτο του ως βασικός στο πρωτάθλημα. Στο 18′ ο Πανθρακικός απείλησε σε κεφαλιά του Βάσκου που πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του πρώην πορτιέρο του ΑΟΞ Δημήτρη Κυριακίδη.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι αλλά και αποτελεσματικοί και με το καλημέρα καθάρισαν το ματς εκμεταλλευόμενοι λάθη της άμυνας του Πανθρακικού. Στο 47′ ο δραστήριος και σε αυτό το ματς Ξιφιλίνος με ωραία ενέργεια από τα αριστερά έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Κασκαντάμη κάνοντας το 1-0. Στο 51′ ο Ξανθόπουλος ανατράπηκε από τον Καλογρανά μέσα στην περιοχή, με τον αρχηγό των «ψαράδων» να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να διπλασιάζει τα τέρματα για τους γηπεδούχους κάνοντας το 2-0. Στο 60 ‘ σουτ του Λαγόντζου μέσα από την περιοχή ανάγκασε τον Κασκαντάμη σε δύσκολη απόκρουση. Στο 68′ ο Γκέσιος πρόσθεσε το όνομά του στην λίστα των σκόρερ, πλασάροντας από κοντά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ξανθόπουλου και τριπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 89’ ο Τανζού μείωσε για τον Πανθρακικό σε 3-1.

Μετά το αποτέλεσμα της 5ης αγωνιστικής οι δυο ομάδες είναι ισόπαλες με 9 βαθμούς με τον Ποσειδώνα να έχει κάνει ωστόσο το ρεπό του και να υποδέχεται τον Θερμαικό την επόμενη Κυριακή, ενώ ο Πανθρακικός μετά τις σερί ήττες, υποδέχεται σε ένα μεγάλο ντέρμπι την Καβάλα και την μεθεπόμενη αγωνιστική τον Άρη Αβάτου, θέλοντας να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΩΝΑΣ (Ζαζόπουλος): Κυριακίδης, Δεληζάνος, Καλλίδης, Λαγόντζος, Ματθαίου (74′ Καλαμπάκας), Τεμερτζόγλου (74′ Κωστίκος), Προύντσης, Ταουσάνης (46′ Αλτιντζής), Ξιφιλίνος, Ξανθόπουλος (74′ Ντόκου), Γκέσιος.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Μπαχαρίδης): Κασκαντάμης, Καλογρανάς (62′ Γκουτσίδης), Σιδηρόπουλος, Σαπνάρας, Χακάν Βελή Μεμέτ (62′ Κωσταρέλης), Σμάλης (80′ Φουρλατάρας), Βάσκος, Αντωνιάδης, Τανζού, Αρετάς, Ντίνας (62′ Μπαικαρά) .