Γ’ Εθνική: Με άμυνα που σπάει κόκκαλα πήρε το ντέρμπι με τον ΚΑΟΔ και πάτησε κορυφή ο ΓΑΣ στο κατάμεστο Κλειστό Κομοτηνής! (ΒΙΝΤΕΟ)

Την νίκη με 62-55 πανηγύρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή κόντρα στον ΚΑΟ Δράμας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα της Κομοτηνής έπαιξε μαγική άμυνα, αφού χαρακτηριστικό είναι ότι μέχρι το 17ο λεπτό κράτησε τους φιλοξενούμενους με 9 πόντους ενεργητικό, ενώ στο ημίχρονο ο ΚΑΟ Δράμας είχε μόνο τρεις σκόρερς.

Η ομάδα της Κομοτηνής έφτασε και στο +20 στη μέση της τρίτης περιόδου (40-20), με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την πίεση και να μειώνουν σταδιακά τη διαφορά, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο ΓΑΣ είχε πρώτους σκόρερς τους Παπανδρεόπουλο και Μάντιτς με 13, ενώ στους 12 πόντους ήταν ο Αρχιμανδρίτης, οργανώνοντας εξαιρετικά το παιχνίδι για ακόμα μια φορά.

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Κουμλέλης και Γρούδος από 15 πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Παπαθανασίου Κ.-Αναστασιάδης Β.

Δεκάλεπτα: 15-7, 31-18, 46-33, 62-55

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Ζώτος, Χωματάς 3(1), Δρέλλας 5(1), Αρχιμανδρίτης 12 (2), Ναλμπάντης 8(1), Παπανδρεόπουλος 13 (1), Χριστοφορίδης, Τσουμπρής 8, Χαλίλ , Μάντιτς 13 (1).

ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ (Γρηγοριάδης): Μαρκοπούλος 8,  Σιταρίδης 7(1), Γαϊτανίδης, Γρηγοριάδης 3, Γρούδος 15(1), Μπέσσας, Κουμλέλης 15, Παπαπασχάλης, Καβαργύρης 7, Ραντοσάβλιεβιτς.