Γ’ Εθνική: Ο Ορφέας στερεί τις ελπίδες ανόδου στο Άβατο, σε θέση πτώσης η Άλεξ μετά την ήττα από τη Δόξα! Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Με τους αγώνες της 14ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Σε αυτούς στο Ξανθιώτικο ντέρμπι στην Ξάνθη, ο Ορφέας κατάφερε να κερδίσει με 2-1 τον Άρη Αβάτου ενώ η Αλεξανδρούπολη στο τελευταίο επίσης δεκάλεπτο δέχτηκε το γκολ της ήττας από την Δόξα Δράμας και έπεσε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφού αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη εκτός Έβρου.

Κερδισμένος ο Αγροτικός Αστέρας που ανέβασε στους έξι τους βαθμούς διαφοράς από το δεύτερο Άβατο παρόλο που στραβοπάτησε στην έδρα του, αφού στις καθυστερήσεις το Παραλίμνιο ισοφάρισε το γκολ του Ξανθιώτη Μελισσόπουλου. Την ίδια ώρα ο Πανδραμαϊκος έχασε στον Σοχό με 2-0.

Τέλος ο Νέστος Χρυσούπολης πήρε δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και επικρατώντας του Θερμαικού και δείχνει πως θα παλέψει μέχρι τέλος για την παραμονή, όπως θα το παλέψουν Πλαγιά και Ορφάνι που έμειναν στο 0-0 στο Κιλκίς.

Αναλυτικά το πανόραμα της 14ης αγωνιστικής:

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Αναγέννηση Πλαγιάς- Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 0-0
Αγροτικός Αστέρας – Απόλλων Παραλιμνίου 1-1 (49′ πεν. Μελισσόπουλος- 90′ Γ. γεωργιάδης )
Δόξα Δράμας – Αλεξανδρούπολη FC 1-0 (84′ Χατζηκυριάκου)
Ορφέας Ξάνθης – Άρης Αβάτου 2-1 (7′ Μελισσόπουλος, 80′ Χατζηπαππάς – 45+2′ Κοντογιαννίδης)
Νέστος Χρυσούπολης – Θερμαϊκός Θέρμης 3-1 (25΄πεν. Παπαδόπουλος, 28′ Δερμιτζάκης, 73′ Λούτζι -76′ Θεοδωρίδης)
Εθνικός Σοχού – Πανδραμαϊκός 2-0 (59′ Βαβλιάκης, 90+2′ Ταχματζίδης)