Γ’ Εθνική: Έξω «χτίζει», μέσα «γκρεμίζει»…

Ο Πανθρακικός «πέταξε» άλλους δύο βαθμούς εντός έδρας παραχωρώντας «λευκή» ισοπαλία στη Νίκη Ευκαρπίας

του Γιάννη Κεσόπουλου

Αυτό που συμβαίνει με τον Πανθρακικό φέτος δεν έχει προηγούμενο. Από τον ενθουσιασμό για το καλό ξεκίνημα με το διπλό στη Χαλκιδική επί του ΑΟ Χανιώτη, στην ψυχρολουσία με την εντός έδρας ισοπαλία με τον Ορέστη των 10 παικτών για ένα ημίχρονο και από τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ Κρηστώνης με γκολ στις καθυστερήσεις, στη νέα εκτός προγράμματος ισοπαλία με τη Νίκη Ευκαρπίας στο ΔΑΚ Κομοτηνής (0-0). Οι «πράσινοι» «ράβουν»… το πουλόβερ μακριά από την Κομοτηνή και το «ξηλώνουν» μέσα στο σπίτι τους, στο οποίο πέταξαν άλλους δύο βαθμούς. Βέβαια, σε αντίθεση με τον αγώνα κόντρα στον Ορέστη όπου δεν ήταν καλοί, στο ματς με την ομάδα της Ευκαρπίας δεν υστέρησαν σε δημιουργία, αφού έχασαν ένα τσουβάλι ευκαιρίες. Στις περισσότερες ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια και σε κάποιες άτυχοι, όπως στην κεφαλιά του Στοΐνοβιτς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων που σταμάτησε στο δοκάρι του Σοϊλεμετζόγλου.

Ο Γιώργος Μαραντάς, που εκτελεί χρέη προπονητή μέχρι να βρεθεί ο αντικαταστάτης του Γιάννη Αποστολίδη, ο οποίος όπως είναι γνωστό υπέβαλε την παραίτησή του, παρέταξε την ομάδα με διαφορετικό σχηματισμό από τον προκάτοχό του. Αντί για το 3-5-2 του Αποστολίδη προτίμησε το 4-2-3-1, που είναι το σύστημα με το οποίο παρέτασσε τον περσινό Πανθρακικό ο Νίκος Μπαχαρίδης. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Παϊτέρης, ενώ στην άμυνα αγωνίστηκαν οι Καλογρανάς (δεξιά), Αντωνιάδης (αριστερά) και οι Λαρέα και Κωσταρέλης, που αποτελούσαν το δίδυμο των στόπερ. Στη μεσαία γραμμή ως αμυντικά χαφ έπαιξαν οι Χακάν και Σίλβα, με τον Γιαννακιτσίδη να κινείται στο δεξιό άκρο, τον Πεχλιβανόπουλο στο αριστερό και τον Παυλίδη σε ρόλο δεκαριού πίσω από τον Βάσκο.

Σε αντίθεση με το 3-5-2, όπου το βάρος της δημιουργίας έπεφτε στον άξονα, στο 4-2-3-1 πήραν ενεργό ρόλο στην ανάπτυξη οι δύο μπακ και οι δύο εξτρέμ, αφού και οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει τους χώρους στον άξονα. Σχεδόν το σύνολο των επιθέσεων του Πανθρακικού λοιπόν εκδηλωνόταν από τα δεξιά με τη συνεργασία των Καλογρανά και Γιαννακιτσίδη και από αριστερά με τους Αντωνιάδη και Πεχλιβανόπουλο. Μόλις στο  2’ ο Πεχλιβανόπουλος σούταρε λίγο άουτ. Στο 19’ ήταν η σειρά του Γιαννακιτσίδη να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 20’ σούταρε άουτ και ο Παυλίδης. Στο 29’ ο Καλογρανάς σέντραρε από τα δεξιά, ο Σίλβα πήρε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Σοϊλεμετζόγλου. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο γκολκίπερ της Νίκης αντέδρασε και πάλι σωστά στο σουτ του Παυλίδη από τα πλάγια, ενώ στο 39’ ο Γιαννακιτσίδης είχε την τελευταία καλή στιγμή του πρώτου 45λέπτου με το σουτ του να καταλήγει άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε και το πρώτο, δηλαδή με πλήρη κυριαρχία του Πανθρακικού. Στο 56’ η κεφαλιά του Λαρέα πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Αντωνιάδη στο 58’. Στο 65’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη και μοναδική καλή στιγμή τους, όταν ο Γουνόπουλος σούταρε από το ύψος του πέναλτι με τον Παϊτέρη να μπλοκάρει. Στο 67’ ο κ. Μαραντάς έκανε την πρώτη του κίνηση βάζοντας στο ματς τον Ρουμπιέ αντί του Παυλίδη με τον νεοεισελθόντα να παίρνει θέση δίπλα στον Βάσκο σ’ ένα καθαρό πλέον 4-4-2. Στο 68’ ο Καλογρανάς σέντραρε από τα δεξιά και ο Βάσκος πήρε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή με την μπάλα να πηγαίνει πάνω στον Σοϊλεμετζόγλου. Στο 74’ το σουτ του Λαρέα μπλόκαρε ο Σοϊλεμετζόγλου, ενώ στο 77’ και στο 78’ ο Χρήστος Βάσκος σούταρε άουτ, την πρώτη φορά από τα πλάγια και τη δεύτερη από το ύψος του πέναλτι. Στο 79’ ο Παχούμης πήρε τη θέση του Χακάν και έπαιξε στον άξονα της μεσαίας γραμμής χωρίς να αλλάξει ο σχηματισμός. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος έκανε ένα διαγώνιο σουτ με τον Σοϊλεμετζόγλου να αποκρούει σε κόρνερ. Στο 86’ πέρασε στον αγώνα –καθυστερημένα είναι η αλήθεια- ο Στοΐνοβιτς αντί του Αντωνιάδη καθώς και ο Μανίσογλου αντί του Καλογρανά, που τα είχε δώσει όλα κάνοντας πολλές κούρσες από τα δεξιά. Στο επόμενο λεπτό ο Στοΐνοβιτς έπιασε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά με τον Σοϊλεμετζόγλου να μπλοκάρει. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων (που ήταν πολύ λίγες συγκριτικά με τις πολλές διακοπές που είχε το παιχνίδι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο) ο ίδιος παίκτης είχε κεφαλιά στο κάθετο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά έπιασε εκ νέου κεφαλιά με τον γκολκίπερ της Νίκης να αποκρούει την μπάλα στη μεγαλύτερη ευκαιρία του Πανθρακικού στο παιχνίδι.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Παϊτέρης, Καλογρανάς (86’ Μανίσογλου), Λαρέα, Κωσταρέλης, Αντωνιάδης (86’ Στοΐνοβιτς), Σίλβα, Χακάν (79’ Παχούμης), Γιαννακιτσίδης, Πεχλιβανόπουλος, Παυλίδης (67’ Ρουμπιές), Βάσκος.

ΝΙΚΗ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ: Σοϊλεμετζόγλου, Ανδρεάκος (82’ Πεχλιβανίδης), Δεληζάνος, Καραγιαννίδης, Θεοδωρίδης, Ιβανίδης, Κοντός (67’ Ιγνατίου), Γουνόπουλος, Σαπουντζής (54’ Βουτυράς), Μποζίδης, Ξανθόπουλος.

Το επόμενο Σάββατο ο Πανθρακικός παίζει μέσα στον Μέγα Αλέξανδρο Αγίας Μαρίνας στην Ημαθία με στόχο το τρίτο διπλό σε ισάριθμα ματς, ενώ η Ευκαρπία δοκιμάζεται μέσα στην Καβάλα.