Γυναικείο ποδόσφαιρο – Ροδόπη 87. Ήττες, βαριές, για τα κορίτσια της Κομοτηνής. Την άλλη Κυριακή 14 Απριλίου ο «τελικός» με την Καλαμαριά

Γυναικείο ποδόσφαιρο – Ροδόπη 87

• Η β’ ομάδα έχασε με 6-0 από την Καβάλα αν και φιλότιμα προσπάθησαν οι μικρές να πετύχουν ένα γκολ….
  • Η Ροδόπη 87 κοίταξε στα μάτια τον Άρη που αρκετές φορές τον στρίμωξε πέτυχε ένα έξοχο τέρμα, έχασε ευκαιρίες αλλά από στημένα και αντεπιθέσεις δέχθηκε γκολ…
  • Για τον διαιτητή δεν θα γράψουμε, γιατί γινόμαστε γραφικοί κάθε βδομάδα με τους πειραματισμούς τους….

Με τους αγώνες της 17ης αγωνιστικής και προτελευταίας της κανονικής περιόδου, συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Γυναικών.

Ήδη στους 3 από τους 4 ομίλους, έχει «κλείσει» και μαθηματικά η πρωτιά για τη συμμετοχή στα μπαράζ ανόδου. Συγκεκριμένα, στον 2ο όμιλο ο Φείδων Άργους, στον 3ο ο Λεοντικός Κηφισιάς και στον 4ο η Αγία Παρασκευή. Αναμένεται η πρωταθλήτρια του 1ου ομίλου, όπου ισοβαθμούν Άρης Θεσσαλονίκης και Δόξα Δράμας με 40 βαθμούς.

Υπενθυμίζεται ότι βάσει της προκήρυξης, οι τέσσερις πρωταθλήτριες ομάδες θα αγωνιστούν σε αγώνες μπαράζ και τρεις εξ αυτών θα ανέβουν στην Α’ Εθνική. Τα μπαράζ αυτά θα γίνουν με τη μορφή ομίλου, σε έναν γύρο. Ενώ οι δύο τελευταίες ομάδες κάθε ομίλου (οκτώ στο σύνολο) υποβιβάζονται στη Γ’ Εθνική. Όσο για τον υποβιβασμό εκτός από την Βέροια στον 1ο όμιλος της Β’ Εθνικής μια θέση θα κριθεί ανάμεσα σε Αίαντα και Ροδόπη…!

Η ομάδα της Κομοτηνής με την πλάτη στον τοίχο ταξίδεψε στην Θεσσαλονίκη με στόχο το θετικό αποτέλεσμα αλλά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από τους γηπεδούχους με 5-1… Ο αγώνας ξεκίνησε με τις παίκτριες της Ροδόπης να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να προσπαθούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ… αλλά κόντρα στη ροή και σε αντεπίθεση με μακρινές μπαλιές η μπάλα έφθασε στην Μαλισιώρα που άνοιξε στο 15’ το σκορ… 1-0. Από εκεί και πέρα ανέβηκε η ομάδα του Άρη και έχασε ευκαιρίες για γκολ που μάλιστα σε δύο φάσεις πέτυχαν άλλα δύο γκολ για το σκορ του ημιχρόνου 3-0 (Νταφοπούλου 19’ και 45’).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες παρά το σκορ προσπάθησαν και έχασαν ευκαιρίες για γκολ με τις Έρμα, Πατεράκη και Γονατά να απειλούν… Αλλά και πάλι κόντρα στη ροή του αγώνα σε αντεπίθεση ο διαιτητής στο 75’ ανακάλυψε πέναλτι της τερματοφύλακας κόκκινη στο 19 που έδιωξε την μπάλα πρώτη…. Το εκτέλεσε η αντίπαλη τερματοφύλακας στο δοκάρι…. Και σα να μην έφτανε αυτό μετά από λίγα λεπτά 80’ νέα ανακάλυψη του διαιτητή που είδε χέρι της Τράκα σε σουτ…. Το πέναλτι εκτέλεσε η Κωττά για το 4-0….. Η Ροδόπη 87 συνέχισε θέλοντας να πετύχει το γκολ της τιμής και το κατάφερε στο 85’ με ένα έξοχο σουτ της Ερμά από πλάγια κει έξω από την περιοχή για το 1-4…. Ακολούθησαν κλασικές ευκαιρίες από Γονατά και Παπαδοπούλου για το 4-2…. στο τέλος του αγώνα αλλά στις καθυστερήσεις σε μια όμορφη ενέργεια και συνδυασμό του Άρη έγινε το 5-1 από την Μοσχίδου.

Διαιτητής : Τσόμτσος, βοηθοί : Κορναράκη – Σολωνίδης (ΕΠΣ Χαλκιδικής)

Ροδόπη 87 (Περιβολοπούλου) : Κοκκίνη, Τράκα, Κουρλού, Μπίτσεβα, Γονατά, Αντωνιάδου, Πατεράκη, Γιαννακοπούλου (46’ Παπαδοπούλου), Ραχμανίδου (60’ Δαληδάνου), Καλαμπούκα, Ερμά.

Βαθμολογία – 1ος όμιλος
1. Δόξα 2016                                       40 (13-1-1) (61-8) (14)
2. Άρης Θεσσαλονίκης                     40 (13-1-1) (37-8) (14)
3. Λέοντες                                           30 (9-3-3) (43-11) (14)
4. Μέντεκας Καλαμαριάς                25 (8-1-6) (23-23) (14)
5. Νεφέλες                                          21 (6-3-6) (22-29) (14)
6. Βόλος ΝΠΣ                                     17 (5-2-8) (25-28) (14)
7. Αίαντας Πυλαίας                           12 (3-3-9) (13-31) (14)
8. Ροδόπη 87                                      10 (2-4-9) (19-33) (14)
9. Βέροια Ladies                                 -5 (0-0-16) (2-74) (7)
Ρεπό στον β’ γύρο έκαναν: Δόξα 2016, Ροδόπη 87, Λέοντες, Βόλος ΝΠΣ, Αίαντας Πυλαίας, Άρης Θεσσαλονίκης, Μέντεκας Καλαμαριάς, Νεφέλες.
(Στη Βέροια επιβλήθηκε αποβολή από το πρωτάθλημα και υποβιβασμός στην κατώτερη κατηγορία, καθώς και αφαίρεση 5 βαθμών από το φετινό και 5 βαθμών από το επόμενο πρωτάθλημα. Η Βέροια αποχώρησε με την έναρξη του δεύτερου γύρου και όλες οι ομάδες έχουν πάρει τους βαθμούς α.α. στον δεύτερο γύρο – την τελευταία αγωνιστική η Βέροια βάσει προγράμματος έχει ρεπό. Σε αυτές τις περιπτώσεις, υπολογίζονται μόνο οι βαθμοί και τα τέρματα και όχι ο αγώνας)