Κύπελλο Ελλάδος: Μεγάλη πρόκριση του Πανθρακικού με Βάσκο από την άσπρη βούλα στο ντέρμπι με την Αλεξανδρούπολη FC

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε ο Πανθρακικός στο ντέρμπι με την Αλεξανδρούπολη στο ΔΑΚ Κομοτηνής, στο πλαίσιο της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Χρυσός σκόρερ ο Χρήστος Βάσκος που πέρασε στην ανάπαυλα στη θέση του Γκουτσίδη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 66ο λεπτό.

Ο Πανθρακικός ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και απείλησε μόλις στο 5ο λεπτό, όταν το γύρισμα του Μπαϊκαρά που ξεκίνησε σε θέση αριστερού εξτρέμ απομακρύνθηκε με υπερένταση σε κόρνερ, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κεσουδάκη.

Στο 18ο λεπτό ο πολύ κινητικός Μπαϊκαρά πέρασε την προωθημένη στον Φουρλατάρα και ο τελευταίος με πλασέ βρήκε εστία, ωστόσο ο τερματοφύλακας Κεσουδάκης είχε και πάλι απάντηση.

Ο Πανθρακικός συνέχιζε να πιέζει και στο 23′ είχε τελική στην εστία με το σουτ του Γκουτσίδη από αριστερά, με τον Κεσουδάκη να απομακρύνει και πάλι, ενώ στο 28ο χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία, όταν ο Φουρλατάρας κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και βρέθηκε σε καθαρό τετ-α-τετ, ωστόσο του έφυγε το κοντρόλ και δεν καταγράφηκε τελική.

Στο 34′ ο Γκουτσίδης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από αριστερά, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Κεσουδάκη που μπλόκαρε με άνεση.

Η Αλεξανδρούπολη όσο περνούσαν τα λεπτά… ξεθάρρεψε στον αγωνιστικό χώρο και σημείωσε την πρώτη της ουσιαστική τελική με το μακρινό σουτ του Τσιεγγελίδη έξω από την περιοχή να μπλοκάρει ο Κοτσάκης στο 41ο λεπτό.

Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους ανήκε πάντως στους φιλοξενούμενους στο 43ο λεπτό, με τον Καρακασίδη να βγαίνει απέναντι από τον Κοτσάκη και να πλασάρει στην αριστερή του γωνία, ωστόσο ο γκολκίπερ του Πανθρακικού με εντυπωσιακά ρεφλέξ απομάκρυνε σε κόρνερ.

Το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, που είχε μια ένταση στο φινάλε ανάμεσα στους παίκτες καθώς οι γηπεδούχοι σταμάτησαν το παιχνίδι αφού υπήρχε τραυματίας, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τη φάση και αυτό είχε ως αποτέλεσμα την ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών.

Στο β’ μέρος ο ρυθμός ήταν αρκετά πιο πεσμένος, με τους παίκτες του Νίκου Ουσταμπασίδη που έξανε τρεις μαζεμένες αλλαγές να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο. Στις θέσεις των Ακρίβου, Μουρατίδη και Τσιτσεκιδη μπήκαν οι Πατσιώρας, Τρανόπουλος και Δορουγιδένης, ενώ στο 64′ ο Ουσταμπασίδης πέρασε τον Παπαγεωργίου στη θέση του Ράλλη.

Στην πρώτη ουσιαστικά σπουδαία στιγμή στο δεύτερο μισό, με τον Γιαννακιτσίδη να ανατρέπεται από τον Κεσουδάκη και την Μυλοπούλου να δείχνει χωρίς σκέψη την άσπρη βούλα.

Ο Βάσκος που είχε περάσει στην ανάπαυλα στη θέση του Γκουτσίδη ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό γάμα του Κεσουδάκη για το 1-0.

Τρία λεπτά μετά ο Βάσκος πήγε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν πλάσαρε στην εστία μετά από γύρισμα του Ερκάν από δεξιά, με τον γκολκίπερ της Αλεξανδρούπολης να είναι κα πάλι στη σωστή θέση.

Ο Νίκος Μπαχαρίδης είχε περάσει τον Ερκάν στη θέση του Φουρλατάρα λίγο πριν το γκολ, ενώ αμέσως μετά το 1-0 μπήκε ο Κωσταρέλης στη θέση του Σμάλη. Στο 78′ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τις αλλαγές καθώς ο Αμπραχαμιάν πέρασε στη θέση του Τζαλίλη.

Στο 80′ ο Πανθρακικός έμεινε με 10 παίκτες χάρη στην δεύτερη κίτρινη του Σιδηρόπουλου για μαρκάρισμα στον Καρακασίδη, ενώ δύο λεπτά μετά η αριθμητική ισορροπία επανήλθε, αφού ο γκολκίπερ Κεσουδάκης ανέτρεψε τον Βάσκο εκτός περιοχής και είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Νίκος Ουσταμπασίδης μάλιστα είχε ολοκληρώσει και τις πέντε αλλαγές του, με τον Άγγελο Πατσιώρα να φοράει τα γάντια και να κάθεται στην εστία μέχρι το φινάλε.

Η τελευταία φάση για την Αλεξανδρούπολη ήρθε στο 90+3′, όταν μετά από λάθος εκτίμηση της άμυνας του Πανθρακικού έγινε το δυνατό σουτ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε στα σώματα και απομακρύνθηκε, με το τελικό 1-0 να μένει μέχρι το φινάλε και τους παίκτες του Νίκου Μπαχαρίδη να παίρνουν την πρόκριση για την επόμενη φάση.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Νίκος Μπαχαρίδης): Κοτσάκης, Αρετάς, Αντωνιάδης, Λειβαδιώτης, Σιδηρόπουλος, Χακάν, Σμάλης (76′ Κωσταρέλης), Γιαννακιτσίδης (90+1′ Σαπνάρας), Μπαϊκαρά, Γκουτσίδης (46′ Βάσκος), Φουρλατάρας (62′ Ερκάν).

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ FC (Νίκος Ουσταμπασίδης): Κεσουδάκης, Ακρίβος (46′ Πατσιώρας), Γκαϊδατζής, Λίτσιος, Ράλλης (64′ Παπαγεωργίου), Τσιεγγελίδης, Μουρατίδης (46′ Τρανόπουλος), Μαλτέζος, Τσιτσεκίδης (46′ Δορουγιδένης), Καρακασίδης, Τζαλίλης (78′ Αμπραχαμιάν).