O «Ηρόδικος» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παρά Κολύμβησης Manchester 2023

Ο Αθλητικός Σύλλογος Ανάπηρων Αθλητών παρευρέθηκε και φέτος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παρά Κολύμβησης 2023 που πραγματοποιήθηκε 31/7 -6/8 στοManchester και συγκεκριμένα στο AquaticsCentreτης πόλης.

Με μεγάλη χαρά συμμετείχαν οι αθλητές μας, Καρυπίδης Δημήτρης και Νίκος Κοντού. Αναλυτικότερα, ο Δημήτρης συμμετείχε στo άθλημα 200μ. ελεύθερο και 100μ. ύπτιο στη κατηγορία του (S1) όπου στα δύο αυτά αγωνίσματα κατέκτησε τη 5η θέση με χρόνο 6:20.74 και 3:04.90αντίστοιχα.Δυστυχώς ,λόγω αδιαθεσίας δεν πήρε μέρος στο τελικό 50μ και δεν αγωνίστηκε.

Ο Νίκος Κοντού, στο αγώνισμα 50μ. ύπτιο στη κατηγορία του (S1) κατέλαβε τη 5η θέση με χρόνο 1:51.36 πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση.

Ένα τεράστιο συγχαρητήρια στους αθλητές μας καθώς τερμάτισαν στη 5η θέση στο κόσμο στα αγωνίσματά τους και στη κατηγορίας τους S1.

Συνεχίζουμε κατακτώντας τη κορυφή με τη συμμετοχή των αθλητών μας στους Παραολυμπιακούς του Παρισιού 2024.