Pre League: Ήττα στα σημεία για την ΑΕ Κομοτηνής και προβάδισμα στα πλέι άουτ

Το προβάδισμα στα πλέι άουτ θα μπορούσε να πάρει από σήμερα η ΑΕ Κομοτηνής, η οποία όμως παρότι ακούμπησε τη νίκη τελικά ηττήθηκε και έτσι δίνει ραντεβού στην Κομοτηνή τη Πέμπτη στον επαναληπτικό.

Ο Άρης μπήκε πολύ καλύτερα στο πρώτο σετ και με ανεβασμένη απόδοση προηγήθηκε με 20-12, σημειώνοντας έτσι το 1-0 με 25-20, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα για τη νίκη.

Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη απάντησε αμέσως, μπαίνοντας από νωρίς πολύ δυνατά, ανοίγοντας τη διαφορά, παίζοντας καλό βόλεϊ, κάνοντας έτσι το 1-1 με 18-25.

O Άρης πήρε εκ νέου το προβάδισμα με καταιγιστικό ρυθμό προηγήθηκε αρχικά με 10-4 και 19-9, με την ΑΕ Κομοτηνής να προβληματίζει και τελικά το 2-1 να γίνεται με το 25-13.

Στο πιο κρίσιμο και συγκλονιστικό σετ της αναμέτρησης μέχρι το επόμενο οι δύο ομάδες εναλλασσόντουσαν συνεχώς στο σκορ, με την ΑΕ Κομοτηνής να κάνει το 18-23, αλλά τον Άρη με αντεπίθεση διαρκείας να μειώνει σε 23-24, όπου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τη λύση, έκαναν το 23-25 και οδήγησαν την αναμέτρηση στο ται μπρεικ.

Το τάι μπρείκ χαρακτηρίστηκε από ένα φανταστικό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με δυνατές μάχες στο φιλέ, όπου αρχικά ο Άρης προηγήθηκε με 10-5, με την ΑΕ Κομοτηνής να απαντάει για το 10-10 και τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι το 13-13, όπου μια επίθεση του Μπρουνέτ και ένας άσος του ίδιου στη συνέχεια έδωσε τη μεγάλη νίκη με 3-2 και 15-13 στον Άρη.

Πλέον, ο Άρης έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι άουτ, με τις δύο ομάδες να δίνουν ραντεβού την Πέμπτη στη Κομοτηνή για το δεύτερο αγώνα της σειράς και μένει να φανεί αν ο Άρης κάνει το 2-0 και μείνει στη κατηγορία ή η σειρά θα μεταφερθεί στη Θεσσαλονίκη σε τρίτο και τελευταίο αγώνα.

Τα σετ: 25-20, 18-25, 25-13, 23-25, 15-13

ΑΕ Κομοτηνής (Ηλίας Κρεούζης): Ναζαρένο, Ματέους, Σκαρλατίδης, Κυριακίδης, Ζαΐμης, Άρμπυρος / Πάντσιος (λ), Γκόνας, Παπάζογλου, Πετρίδης (λ).