Πρωταθλητής Ευρώπης για πρώτη φορά στη μεικτή! Μετά το αργυρό κατέκτησε και χρυσό ο Μιχαλεντζάκης στη Μαδέιρα

Οι διακρίσεις για τον Εβριτη Παραολυμπιονίκη συνεχίζονται στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Μαδέιρα στην Πορτογαλία και μετά το αργυρό μετάλλιο στα 100 μέτρα ελεύθερο κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, σε άλλο αγώνισμα.

Την Τετάρτη 24 Απριλίου, ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στον τελικό 100μ ελεύθερο S8 των ανδρών και την Παρρασκευή ήταν ο ταχύτερος όλων στον τελικό των 200μ μεικτής SM8.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ολοκλήρωσε την κούρσα του σε 2:26.30 για να κερδίσει το έκτο μετάλλιο της χώρας μας έως σήμερα και το πρώτο χρυσό και μάλιστα είναι το πρώτο χρυσό του Εβρίτη στο συγκεκριμένο αγώνισμα σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παρακολύμβησης.

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Ντιέγκο Κανσέλα (Πορτογαλία) με 2:27.82 και το χάλκινο ο Μαρκ Μαλγιάρ (Ισραήλ) με 2:30.30.

Στον τελικό των 200 ελεύθερο S5, συμμετείχε και ο επίσης Εβρίτης Αλέξανδρος Λεργιός, ο οποίος τερμάτισε στην 8η θέση σε 3:10.88, ενώ ο Γιάννης Κωστάκης στο ίδιο αγώνισμα στην κατηγορία S3, τερμάτισε στην 5η θέση, στα πρωινά προκριματικά, σε 4:19.55 και δεν πέρασε στον τελικό.