Στα ημιτελικά του Αυστραλιανού Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς!

Το καλύτερό του παιχνίδι, μέχρι τώρα στην Αυστραλία, έκανε ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος ξεπέρασε στα τρία σετ το δύσκολο εμπόδιο του Γιάνικ Σίνερ, επιστρέφοντας για 3η φορά στην καριέρα του στα ημιτελικά του Australian Open.

Ο 22χρονος Έλληνας πρωταθλητής, επιβλήθηκε καθολικά του Top10 αντιπάλου του και με 6-3, 6-4, 6-2 επί του νεαρού Ιταλού, προκρίθηκε στους “4” καλύτερους του πρώτου Major της χρονιάς.

Συγκεντρωμένος στο παιχνίδι του, προσηλωμένος σε κάθε πόντο και με φουλ επιθετικό προσανατολισμό, ο Στέφανος εξουδετέρωσε καθολικά τον Γιάνικ Σίνερ και τον περιόρισε σε παθητικό ρόλο, κυριαρχόντας σε κάθε σετ του 20χρονου Ιταλού. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο Σίνερ δεν δημιούργησε καμία ευκαιρία για break σε ολόκληρο το ματς!

Πλέον, στον 3ο του ημιτελικό στη Μελβούρνη και 5ο συνολικά σε Grand Slam, ο Τσιτσιπάς περιμένει το νικητή του τελευταίου προημιτελικού μεταξύ του Ντανίλ Μεντβέντεφ και του Φίλιξ Οζέρ-Αλιασίμ.

Από το ξεκίνημα του ματς στη Rod Laver Arena, ο Στέφανος έδειξε τις προθέσεις του και το  break στο πρώτο service game του Σίνερ (2-0), ήταν αρκετό για να του δώσει το προβάδισμα στο σκορ, παρουσιάζοντας μεγάλη σταθερότητα στο δικό του σερβίς.

Συνεχίζοντας με τένις πρωτοβουλίας, ο Τσιτσιπάς ευτύχησε να πετύχει ένα ακόμη γρήγορο break στο 3ο game (2-1) του 2ου σετ, γεγονός που του έδωσε επιπλέον αυτοπεποίθηση και ελευθερία κινήσεων. Ο Έλληνας τενίστας δεν πτοήθηκε ούτε από την 15λεπτη διακοπή στο ξεκίνημα του σετ, προκειμένου να κλείσει η οροφή λόγω βροχής. Διατηρώντας εύκολα το προβάδισμα μέχρι το τέλος, ο 22χρονος πρωταθλητής μας έφτασε στο 2-0 σετ, βάζοντας γερές βάσεις για την τελική επικράτηση.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν και το 3ο σετ της αναμέτρησης, ειδικά μετά τα δύο σερί breaks (2-1, 4-1) του Τσιτσιπά ο οποίος συνέχισε να κινείται πολύ γρήγορα στο court, να παίρνει τη μπάλα στο ανέβασμα και να κλέβει χρόνο αντίδρασης από τον Σίνερ.

Με τη συμπλήρωση μόλις 2 ωρών και 6 λεπτών αγώνα, ο Τσιτσιπάς σάπλαρε για τα ημιτελικά του Australian Open και βρίσκεται δύο νίκες μακριά από τον παρθενικό του τίτλο σε Grand Slam.