Στον 4ο γύρο του Australian Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Στον 4ο γύρο του Australian Open, για τρίτη φορά στην καριέρα του, προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά τη νίκη επί του Μπενουά Περ στα 4 σετ.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, διατήρησε τη ψυχραιμία του και ήταν αυτός που έπρεπε στα κρίσιμα, επικρατώντας με 6-3, 7-5, 6-7(2), 6-4 του απρόβλεπτου Γάλλου που για μεγάλο χρονικό διάστημα κατάφερε να διατηρεί εκτός ρυθμού τον Στέφανο.

Στους «16» της Μελβούρνης, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Τέιλορ Φριτζ που λίγο νωρίτερα ολοκλήρωσε μια σπουδαία νίκη επί του Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκουτ. Ο 24χρονος Αμερικανός θα βρεθεί για πρώτη φορά σε 4ο γύρο Grand Slam διοργάνωσης.

Ήταν ένας απαιτητικός αγώνας για τον Στέφανο Τσιτσιπά απέναντι σε έναν δυσκολο-κατάβλητο αντίπαλο που δεν σου επιτρέπει να πιάσεις ρυθμό.

Ο 23χρονος Αθηναίος, δεν αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στο σερβίς του, κερδίζοντας το 89% των πόντων πίσω από το 1ο και το 65% πίσω από το 2ο σερβίς του, χωρίς να δεχθεί break στο ματς ωστόσο ήταν αναποτελεσματικός στις δικές του ευκαιρίες (3/11) και δυσκολεύτηκε να αντιμετωπίσει τα σερβίς/βολέ του Περ.

Τα δύο από τα τρία breaks που σημείωσε στο ματς ο Τσιτσιπάς, τα πέτυχε σε δύο πολύ κομβικές στιγμές, στα τελευταία games του 2ου και του 4ου σετ, αποφεύγοντας έτσι το ρίσκο του tie break.

Το Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης και του ταμπλό, σέρβιρε εξαιρετικά με 26 άσους στο ματς ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με συνολικά 47 winners και 26 αβίαστα λάθη.

«Είμαι χαρούμενος που κέρδισα. Ο Μπενουά είναι μια από τις μεγαλύτερες προκλήσεις στο άθλημα μας. Έχει μεγάλο ταλέντο, νιώθει το παιχνίδι. Ήταν πολύ σημαντική νίκη για μένα σήμερα και νιώθω ξεχωριστά που βρίσκομαι ξανά σε αυτή την αρένα με αυτό το κοινό” είπε ο Στέφανος Τσιτσιπάς αμέσως μετά.

Για τον επόμενο αντίπαλό του, είπε: «Ο Τέιλορ είναι κάποιος που γνωριζόμαστε πολύ καιρό. Έχει βελτιωθεί πολύ τα δύο τελευταία χρόνια. το προσεγγίσω το παιχνίδι με μεγάλη σοβαρότητα. Θα προσπαθήσω να βγάλω το καλύτερό μου και ελπίζω να έχω τη στήριξη του κοινού»