![Συνάντηση με τον Πρέσβη της Αυστραλίας Συνάντηση με τον Πρέσβη της Αυστραλίας](https://www.thrakikiagora.gr/wp-content/uploads/2022/01/0128-IMG_4778.jpg)
Συνάντηση με τον Πρέσβη της Αυστραλίας
Ο Αντιπεριφερειάρχης Έβρου Δημήτριος Πέτροβιτς δέχτηκε σήμερα στο γραφείο του, τον Πρέσβη της Αυστραλίας στην Ελλάδα κ. Αθανάσιο Σπύρου.
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης συζητήθηκε η αναπτυξιακή προοπτική του Λιμένα Αλεξανδρούπολης, καθώς και η δυναμική που θα προσφέρει η διασύνδεσή του με το σιδηροδρομικό και οδικό δίκτυο.
Ο κ. Πέτροβιτς έκανε αναφορά στα μεγάλα έργα που συμπεριλαμβάνουν τον Έβρο, όπως ο LNG, αλλά και στην ανάγκη στήριξης της τοπικής οικονομίας, καλώντας τον κ. Σπύρου να συμβάλλει προς αυτή την κατεύθυνση, με επισκέψεις Αυστραλών επενδυτών στην περιοχή.