![Συνάντηση Περιφερειάρχη ΑΜΘ στην Κομοτηνή με την πρόεδρο του ΣΕΓΑΣ Σοφία Σακοράφα (φωτος) Συνάντηση Περιφερειάρχη ΑΜΘ στην Κομοτηνή με την πρόεδρο του ΣΕΓΑΣ Σοφία Σακοράφα (φωτος)](https://www.thrakikiagora.gr/wp-content/uploads/2024/04/topsidis-Sakorafa3.jpg)
Συνάντηση Περιφερειάρχη ΑΜΘ στην Κομοτηνή με την πρόεδρο του ΣΕΓΑΣ Σοφία Σακοράφα (φωτος)
Την πρόεδρο του ΣΕΓΑΣ κα Σοφία Σακοράφα υποδέχτηκε το γραφείο του στην Κομοτηνή, ο Περιφερειάρχης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης κ. Χριστόδουλος Τοψίδης το μεσημέρι της Τετάρτης (17/04).
Αντικείμενο της συνάντησης ήταν η από κοινού προετοιμασία του καθιερωμένου διακρατικού πρωταθλήματος κλασικού αθλητισμού με συμμετοχές αθλητών/τριών κατηγορίας Κ-18 από Ελλάδα και Κύπρο, με την Περιφέρεια να στηρίζει οικονομικά. Ο σχεδιασμός προβλέπει τη διεξαγωγή του Πρωταθλήματος σε εγκαταστάσεις του Δήμου Παγγαίου (Ελευθερούπολη) της ΠΕ Καβάλας.
![](https://www.thrakikiagora.gr/wp-content/uploads/2024/04/Topsidis-Sakorafa-3-400x180.jpg)
![](https://www.thrakikiagora.gr/wp-content/uploads/2024/04/Topsidis-Sakorafa-400x180.jpg)
«Στόχος μας είναι να στηρίξουμε την προαγωγή του αθλητισμού, με τις οδηγίες και των ειδικών, όπως είναι ο ΣΕΓΑΣ» σχολίασε μεταξύ άλλων ο κ. Τοψίδης, με την κα Σακοράφα να ευχαριστεί για τη συνάντηση και να υπογραμμίζει ότι ο Περιφερειάρχης ΑΜΘ ήταν ο πρώτο θεσμικός εκπρόσωπος που ζήτησε τη γνώμη των Ομοσπονδιακών για τη διαχείριση θεμάτων που σχετίζονται με τον αθλητισμό.
Στη μεγάλη εικόνα της συνάντησης, συζητήθηκε και η ιδέα της δημιουργίας ενός σύγχρονου αθλητικού κέντρου στην επικράτεια της Περιφέρειας ΑΜΘ με την κα Σακοράφα να δηλώνει ένθερμη υποστηρίκτρια της προοπτικής αυτής. Ο Περιφερειάρχης από την πλευρά του, δεσμεύτηκε να διερευνήσει με τη συνεργασία των αρμόδιων υπηρεσιών την προοπτική αυτή, με γνώμονα πάντα την προαγωγή του αθλητισμού σε όλα τα επίπεδα.
![](https://www.thrakikiagora.gr/wp-content/uploads/2024/04/topsidis-Sakorafa1-400x180.jpg)
![](https://www.thrakikiagora.gr/wp-content/uploads/2024/04/Topsisdis-Sakorafa-400x180.jpg)
Στη συνάντηση συμμετείχαν επίσης ο Χωρικός Αντιπεριφερειάρχης Καβάλας κ. Θεόδωρος Μαρκόπουλος, ο Εντεταλμένος Σύμβουλος της Περιφέρειας ΑΜΘ για θέματα Απασχόλησης και Αθλητισμού κ. Στέλιος Ιγνατιάδης και η Περιφερειακή Σύμβουλος ΠΕ Ξάνθης κ. Βάσω Παυλακάκη.