Β’ Εθνική: Ένα δεκάλεπτο ήταν ο ΓΑΣ Κομοτηνή που όλοι ονειρεύονται κόντρα στον Πανσερραϊκό

Δεν τα κατάφερε σε ένα σημαντικό ματς για την παραμονή στις Σέρρες ο ΓΑΣ Κομοτηνή, γνωρίζοντας την ήττα από τον ανώτερο Πανσερραικό με 77-58 και παρέμεινε αρκετά χαμηλότερα από την επικίνδυνη ζώνη γνωρίζοντας την 14η ήττα του σε 16 ματς.

Η ομάδα του Τάκη Φωτεινάκη έβαλε δύσκολα στους Σερραίους, προηγήθηκε 3-10 με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 14-20 έχοντας ευστοχία και εξαιρετικές αμυντικές επιλογές. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα «πάτησαν» γκάζι ισοφάρισαν και έκλεισαν το ημίχρονο στο +6 με 36-30.

Το δεύτερο ημίχρονο ο ΓΑΣ προσπάθησε να μειώσει το σκορ στο ξεκίνημα αλλα ο Πανσερραϊκός ανεβασε ταχύτητα και έκλεισε το δεκάλεπτο με 59-46 με τον άστοχο στις βολές ΓΑΣ Κομοτηνή να μην μπορεί να αντιδράσει και το τελικό 77-58 να έρθει φυσιολογικά.

Από την ομάδα της Κομοτηνής 15 πόντους είχε ο Περρής με 2 τρίποντα, 9 ο Ναλμπάντης και 8 ο Ζεκιριέ, ενώ από τους Σερραίους 15 οι Γεωργιανός και Χριστοδούλου.

Την επόμενη εβδομάδα ο ΓΑΣ φιλοξενεί την Ευκαρπία σε ένα δύσκολο αγώνα για τους Θρακιώτες.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 36-30, 59-46, 77-58

Διαιτητές: Ξενικάκης-Παπαγερίδης-Μελανίδης

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μασλαρινός-Κακιούζης): Στεφανίδης 7(1), Ντίνος 8 (1), Δατσιάδης 4, Γεωργιανός 15(2), Χριστοδούλου 15, Δημητρακάς 5, Κεραμάρης, Γκούτζιας 6, Γούνας 1, Μπιλιος 8(2), Χαρίτογλου 8(1), Παγωνίδης

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης):  Καρκατσέλης 3, Μπορμπίδης 4, Περρης 15(2), Ζεκιριέ 8(2), Γκιουζελίδης 2, Κουτσοβασίλης 3, Ναλμπάντης 9(1), Παπανδρεόπουλος 7, Μαλανδρής 5(1), Χαλίλ.