Β’ Εθνική – Γυναικείο Ποδόσφαιρο. Ένα καταιγιστικό δεκάλεπτο ήταν αρκετό στην πρεμιέρα για τα κορίτσια της Ροδόπης…! (video + fotos)

Χρειάστηκαν 10 λεπτά για να «γυρίσουν» το παιχνίδι και να πάρουν την νίκη με την ομάδα Βέροια Λεϊντις.

Η πρεμιέρα πάντα κρύβει εκπλήξεις και ευτυχώς τα κορίτσια της Ροδόπης 87 κατάφεραν να φύγουν νικήτριες από το ΔΑΚ Κομοτηνής κερδίζοντας την φιλόδοξη ομάδας της Βέροιας που είχε και την συμπαράσταση αρκετών οπαδών της ανδρικής ομάδας της “Βασίλισσας” του Βορρά Βέροιας.

Τα κορίτσια της Κομοτηνής είχαν από ξεκίνημα του αγώνα τον έλεγχο και προσπάθησαν να ανοίξουν το σκορ, όμως οι φιλοξενούμενες στις αντεπιθέσεις που έκαναν, αφού απείλησαν την εστία της Κοκκίνη δύο φορές την τρίτη πέτυχαν γκολ στο 38′ με την Πετράκη. Οι γηπεδούχες είχαν τις ευκαιρίες με την Ραϊνάκη που προσπάθησε σε δύο φάσεις να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχες “αφιονισμένες” ξεκίνησαν δυνατά να πιέζουν και σε ένα καταιγιστικό δεκάλεπτο πέτυχαν τρία τέρματα με τις Μπαμπαλή (59′ πάσα Πατεράκη και 62′ πάσα Ηλιάδη) και Πατεράκη (72′ από πάσα Ηλιάδη) ενώ έχασαν και πολλές ευκαιρίες με τις Μπαμπαλή, Σακκά, Ραχμανίδου και Καραντζίκου. Να σημειωθεί ότι ακυρώθηκε καθαρότατο γκολ στο 75’ από την Καραντζίκου μετά από εκπληκτική κάθετη πάσα της Ηλιάδη στην περιοχή της Βέροιας.

Στο τελείωμα του παιχνιδιού η Βίκυ Περιβολοπούλου πέρασε όλες τις αλλαγές που είχε στη διάθεσή της δίνοντας χρόνο συμμετοχής στα νεαρότερα κορίτσια της ομάδας. Έτσι οι φιλοξενούμενες βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν το σκορ στο 89′ με την Πετράκη και να απειλήσουν στο 90′ με την ισοφάριση αλλά η Κοκκίνη που είχε πολύ καλές και σωτήριες επεμβάσεις οπότε χρειάστηκε, καθάρισε την φάση…

Διαιτητής Διαλυνάς, βοηθοί : Κρυσαλλίδου – Ασικίδου (ΕΠΣ Ξάνθης)

Παρατηρητής αγώνα : Τανανάκης (ΕΠΣ Θράκης)

Ροδόπη87 (Περιβολοπούλου) : Κοκκίνη, Σακκά, Ηλιάδη, Τράκα, Ραϊνάκη (82’ Χουσεϊν), Καραντζίκου (82’ Γοντζίδου), Κουρλού (29’ Πατεράκη), Γονατά (72’ Αντωνιάδου), Μπαμπαλή, Ραχμανίδου(82’ Δαληδάνου), Καλαμπούκα.

Βέροια Λεϊντις (-) : Χαραλαμπίδου, Τσαγκαλίδου, Σταφυλίδου Παρ.(87’ Τσαχουρίδου), Φεϊμ, Μαργαρίτη, Πετράκη, Σταφυλίδου Γες., Σεϊτανίδου (79’ Κανδυλά), Μανωλοπούλου, Βασιλείου, Μουρατίδου Ελ..

Τα στιγμιότυπα του αγώνα από την LegaTV :

Η άλλη Θρακιώτικη ομάδα της Ξάνθης «Βασίλισσες»  ηττήθηκαν στον Βόλο από την ομάδα του ΝΠΣ. Στα άλλα δύο ματς του ομίλου η Πανσερραϊκή επικράτησε του Μέντεκα Καλαμαριάς και η Δόξα 2016 κέρδισε τους Λέοντες με 4-0 στην Δράμα.