Β’ Εθνική: Καθαρή νίκη του ΓΑΣ επί της ΜΕΝΤ στην Κομοτηνή!

Σπουδαία νίκη με 70-62 πήρε ο ΓΑΣ κόντρα στη ΜΕΝΤ στο Κλειστό Κομοτηνής, για την 25η αγωνιστική της Β’ Εθνικής Ανδρών.

Οι Κομοτηναίοι ξεκίνησαν δυνατά και πήραν το προβάδισμα με 16-6 περίπου στο 4ο λεπτό (και λέμε περίπου γιατί υπήρχε πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα του Κλειστού), ενώ η ΜΕΝΤ σταδιακά αντέδρασε και έκλεισε τη διαφορά, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 19-20 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι συνέχισε πόντο-πόντο με το ημίχρονο να βρίσκεις τις δύο ομάδες ισόπαλες με 33-33.

Στο ίδιο τέμπο με ισόπαλα σκορ συνέχισε και το τρίτο δεκάλεπτο, που έκλεισε στο 53-49 υπέρ του ΓΑΣ, με τους Κομοτηναίους που είχαν πρώτο σκόρερ τον Περρή με 17 πόντους με 1 τρίποντο, ενώ σταδιακά πήρε διαφορές της τάξης των 8 με 12 πόντων, που διατήρησε μέχρι το τέλος για το τελικό 70-62.

Πρώτος σκόρερ για τη ΜΕΝΤ ο Πασχαλίδης με 16 πόντους, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει μόνος του την ήττα στην Κομοτηνή.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Εκιζόγλου-Λαδάς

Δεκάλεπτα: 19-16, 33-33, 53-49, 70-62

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Μπορμπίδης, Περρής 17(1), Κιατίπ 12(2), Γκιουζελίδης, Κουτσοβασίλης 7(1), Ναλμπάντης 8(2), Ρίννης, Κάλτσος 7, Μαλανδρής 13(1),  Χαλίλ 5

ΜΕΝΤ (Γιοβάννης): Ζεϊμπέκης 12(1), Ψευτογκάς, Ζωγράφος, Μιχαηλίδης 6, Τριανταφύλλου 6, Τοπουζίδης 10, Πασχαλίδης 16, Κάσουρας 12(1), Ντεμιρσά.