Β’ Εθνική: Άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο κόντρα στην πρωτοπόρο Γέφυρα ο ΓΑΣ Κομοτηνή (+ video)

Αν και προσπάθησαν αρκετά κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο και ειδικότερα στην αρχή του αγώνα, ο ΓΑΣ Κομοτηνή ηττήθηκε με 59-74 από την πρωτοπόρο πλέον ομάδα της Γέφυρας που ήταν η κερδισμένη της 17ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Θράκης ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 13-10στο 5′ με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 24-20 για τον ΓΑΣ. Ωστόσο οι Θεσσαλονικείς βελτιώνοντάς την άμυνά τους πέρασαν μπροστά και ξέφυγαν 9 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου με 35-44.

Το δεύτερο μέρος ήταν τυπική διαδικασία για την Γέφυρα που απλά παίζοντας καλή άμυνα παρά το καλό παιχνίδι του Περρή, δεν απειλήθηκε και επικράτησε με 59-74.

Από τον ΓΑΣ ο Περρής είχε 18 πόντους, 12 ο μαλανδρής και 11 ο Γκιουζελίδης, ενώ από την Γέφυρα, 23 πόντους είχε ο έμπειρος Μπένας, 18 ο Χατζηκυριακίδης και 15 ο Μπρόζος.

Την επόμενη βδομάδα ο ΓΑΣ που έμεινε στις 2 νίκες ταξιδεύει στις Σέρρες όπου θα αντιμετωπίσει τον Πανσερραικό σε ένα σημαντικό ματς και για τους δυο, ενώ η πρωτοπόρος Γέφυρα μετά τις ήττες των Μακεδονικού και Αίαντα φιλοξενεί τον Λεύκιππο.

Διαιτητές: Δημάδης-Χατζηχαρίσης-Νέδογλου

Δεκάλεπτα: 24-20, 35-44, 50-61, 59-74

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Μαλαμίδης, Μπορμπίδης 4, Περρής 18 (3), Ρίννης, Καρακατσέλης 3 (1), Κουτσοβασίλης,  Γκιουζελίδης 11, Παπανδρεόπουλος 9, Μαλανδρής 12 (3), Καδίρ 2.

ΓΕΦΥΡΑ (Χατζηκυριακίδης): Κελεσίδης, Μπρόζος 15 (1), Μπάρμπας, Σαββίδης 1, Παπαδόπουλος, Ανδρέου, Χατζηκυριακίδης 18 (4), Στράτος, Μπένας 23 (2), Καλαϊτζίδης 4, Καλογιαννίδης 13 (1), Σαμανδαράς.