3χ3 και μοναξιά στην κορυφή για τον ασταμάτητο Πανθρακικό

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν κατά κράτος του Ορφέα Ξάνθης και θα μπορούσαν να πετύχουν μια πιο ευρεία νίκη από το τελικό 3-0

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Καλογρανάς, που σημείωσε δύο γκολ, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Φουρλατάρας

Η ομάδα της Κομοτηνής σημείωσε τρία γκολ σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και την Τετάρτη «δοκιμάζεται» στη Δράμα με τον Πανδραμαϊκό

του Γιάννη Κεσόπουλου

«Πράσινο» βάφτηκε το ντέρμπι κορυφής του πρώτου ομίλου της Γ’ Εθνικής, αφού ο Πανθρακικός επικράτησε πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό 3-0 του Ορφέα Ξάνθης και πλέον φιγουράρει μόνος στην πρώτη θέση. Η ομάδα της Κομοτηνής κυριάρχησε κατά κράτος του αντιπάλου της και ήταν καλύτερη σε όλο το διάστημα του αγώνα. Με εξαίρεση μία φάση στο τέλος του ημιχρόνου και άλλη μία στο ξεκίνημα του δευτέρου δεν απειλήθηκε καθόλου από τους φιλοξενούμενους και θα μπορούσε να πετύχει μια πιο ευρεία νίκη αν οι παίκτες της ήταν πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Άνταμ Καλογρανάς, που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του.

Βέβαια, σύμφωνα με τον προπονητή της Νίκο Μπαχαρίδη το παιχνίδι δεν ήταν εξ αρχής εύκολο «απλά το κάναμε εύκολο εμείς με την απόδοσή μας», ενώ από την άλλη ο προπονητής του Ορφέα Μπάμπης Χατζημεστής παραδέχτηκε την ανωτερότητα του Πανθρακικού λέγοντας χαρακτηριστικά ότι «εμείς δεν ήρθαμε ποτέ στην Κομοτηνή». Οι τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και μάλιστα με τρία γκολ ενεργητικό σε κάθε μία δείχνουν ότι η δουλειά που γίνεται βγαίνει μέσα στο γήπεδο. Ωστόσο, ο Νίκος Μπαχαρίδης παραμένει προσγειωμένος. «Εμείς θέλουμε πρώτα απ’ όλα να πετύχουμε τη σωτηρία και να φτιάξουμε μια ομάδα που θα παίζει όμορφο ποδόσφαιρο» επανέλαβε στις δηλώσεις του.

Ο Πανθρακικός παρατάχθηκε με αλλαγές στην ενδεκάδα, αφού οι Αρετάς και Μπαϊκαρά αντιμετώπιζαν κάποια προβλήματα και ο προπονητής επέλεξε να μη ρισκάρει τη συμμετοχή τους. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Κοτσάκης και στην άμυνα οι Καλογρανάς (δεξιά), Αντωνιάδης (αριστερά), Σαπνάρας και Σιδηρόπουλος (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή οι Σμάλης και Κωσταρέλης έπαιξαν στον άξονα, με τον Τανζού δεξιά, τον Γιαννακιτσίδη αριστερά (στην εξέλιξη του αγώνα οι δυο τους άλλαξαν θέση) και τον Ντίνα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Βάσκο.

Οι γηπεδούχοι ήταν δραστήριοι στο ξεκίνημα και είχαν δύο καλές στιγμές με τους Γιαννακιτσίδη και Ντίνα πριν ο Καλογρανάς ανοίξει το σκορ στο 15’ ύστερα από εξαιρετική συνεργασία με τον Βάσκο. Από εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, ωστόσο η κακή τελική πάσα δεν τους επέτρεψε να ολοκληρώσουν κάποιες προσπάθειές τους μέσα στη μεγάλη περιοχή του Γεωργούση. Στο 44’ από ένα λάθος της άμυνας των γηπεδούχων ο Πασχαλάκης λίγο έλειψε να ισοφαρίσει αλλά νικήθηκε από τον Κοτσάκη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γιαννακιτσίδης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Γεωργούση αλλά ο γκολκίπερ του Ορφέα εξουδετέρωσε τον κίνδυνο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Πασχαλάκης απείλησε εκ νέου αλλά ο Κοτσάκης φώναξε και πάλι «παρών» κρατώντας το μηδέν. Στο 52’ το πλασέ του Γιαννακιτσίδη απέκρουσε ο Γεωργούσης, ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο δύο λεπτά αργότερα στο σουτ του Καλογρανά που κατέληξε στο βάθος της εστίας του. Μετά το 2-0 ο Νίκος Μπαχαρίδης έριξε στον αγώνα τους Χακάν, Φουρλατάρα και Γκουτσίδη αντί των Κωσταρέλη, Ντίνα και Τανζού αξιοποιώντας το βάθος του ρόστερ. «Έχουμε βάθος που μας επιτρέπει να αλλάζουμε τα πρόσωπα, ωστόσο το πλάνο μας παραμένει το ίδιο», τόνισε. Πλέον η τριάδα πίσω από τον Βάσκο αποτελούνταν από τους Γιαννακιτσίδη, Φουρλατάρα και Γκουτσίδη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς χάνοντας ευκαιρίες με τους Γκουτσίδη, Βάσκο και Φουρλατάρα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φουρλατάρας έβαλε το κερασάκι στην τούρτα εκμεταλλευόμενος μια αμυντική αδράνεια των αντιπάλων.

«Σήμερα αγωνιστήκαμε με το στιλ παιχνιδιού που θέλουμε. Παίξαμε ωραίο ποδόσφαιρο και είχαμε ουσία», επισήμανε ο Νίκος Μπαχαρίδης, ο οποίος αναφέρθηκε και στα δύο συνεχόμενα εκτός έδρας ματς που έχει η ομάδα του την Τετάρτη στη Δράμα με τον Πανδραμαϊκό και την Κυριακή στη Μηχανιώνα με τον τοπικό Ποσειδώνα χαρακτηρίζοντάς τα ως τελικούς.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κοτσάκης, Καλογρανάς (86’ Τσώλας), Αντωνιάδης, Σιδηρόπουλος, Σαπνάρας, Κωσταρέλης (64’ Χακάν), Σμάλης, Γιαννακιτσίδης, Τανζού (69’ Γκουτσίδης), Ντίνας (64’ Φουρλατάρας), Βάσκος (86’ Παχούμης).

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ: Γεωργούσης, Τζαμπάζ (46’ Κόντο), Κατρανίτσας, Καλαϊτζόπουλος, Παπαδόπουλος Λ., Μαυρόπουλος Λ., Ιωαννίδης, Τσάκαλος (46’ Αλαγκιοζίδης), Κουκουρίκος (70’ Μελισσόπουλος), Τορομανίδης, Πασχαλάκης (67’ Σουκρί).