Απίστευτη αυτοκτονία του ΓΑΣ Κομοτηνή! Με σερί 18-0 ο ΣΚ Ιωαννίνων του «εκλεψε» την άνοδο στην Α2 Γυναικών

Aν και έφτασε να προηγείται με 48-39 στις αρχές της 4ης περιόδου, ο ΓΑΣ Κομοτηνή έχασε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και την άνοδο στην Α2 Γυναικών με σερί 18-0 (48-57) από τον ΚΣ Ιωαννίνων για το τελικό 50-57 στο Κλειστό Μίκρας.

Ο ΓΑΣ ήταν καλύτερος σε όλο τον αγώνα αλλά ένα απίστευτο μπλακ αουτ στο τελευταίο εξάλεπτο του στέρησε την άνοδο στην Α2 κατηγορία. Οι παίκτριες της Δόλωμα αν και βρέθηκαν πίσω 2-7 στο 3′ με σερί 14-0 πέρασαν μπροστά με 16-7 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 16-9. Μάλιστα η διαφορά έφτασε στο +15 (26-11) στο 15′ με τις Θρακιώτισσες να δείχνουν πως δύσκολα θα χάσουν τον αγώνα. Ένα σερί όμως 0-8 με δυο τριποντα από τις Ηπειρώτισσες έκανε το σκορ 26-19 στο 19′ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 28-19 με βολές τις Κελέση που ήταν και οι μοναδικοί της πόντοι στον αγώνα.

Ο ΓΑΣ έλεγχε τον αγώνα και μια διαφορά ασφαλείας πάνω από τους 10 πόντους με το σκορ να είναι 37-25 (25′) και 39-27 στο 27′ με τη Ραϊνάκη. Ένα σερί 2-7 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο 41-34 δείχνοντας πως οι Γιαννιώτισσες δεν θα το παρατούσαν εύκολα.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με τρίποντο η Ραϊνάκη που έκανε το 44-34 με τις παίκτριες της Δόλωμα μέχρι το 34′ να ελέγχουν το ματς με καλάθι της Πανουργιά που έκανε το 48-39. Ακολούθησε μπλακ άουτ τα Γιάννενα να περνούν μπροστά γρήγορα 48-50 με τρίποντο της Ντόυκου σε 3 λεπτά και το σερί να φτάνει το 0-18 (48-57) στο 39′ με πολλά μακρινά σουτ και άστοχα τρίποντα από τον ΓΑΣ. Το τελικό 50-57 αδικεί την προσπάθεια του ΓΑΣ που ήταν καλύτερος αλλά κατάφερε να γκρεμίσει σε ένα πεντάλεπτο τα πάντα και χάσει μια δική του άνοδο.

Από τον ΓΑΣ πολύ καλή ήταν η Ραινάκη κυρίως στο πρώτο μέρος με 18 πόντους , 14 είχε η Νιχλου με 4 τρίποντα αλλά ήταν άποντη στο τέταρτο δεκάλεπτο και 10 η Τσουχλή. Από τα Ιωάννινα 10 είχαν η Κολοκα και η Φλώρου και 9 η Ντοκου και Φαγογενη.

Δεκάλεπτα: 16-9, 28-19, 41-34, 50-57

Διαιτητές: Δικταπανίδης-Αγραφιώτης Β.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Δόλωμα): Κελέση 2, Ραϊνάκη 18(1), Χαραλαμπίδου 2, Γενημαχαλέλη, Φραγκιουδάκη, Τσουχλή 10, Νίχλου 14(4), Λιούρτα 2, Πανούργια 2.

ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Αυγερινός): Ντόκου 9(2), Φλώρου 10, Μπαρτζώκα, Τσακτσίρα 5(1), Φαγογένη 9(3), Παπαδιά, Δημοπούλου 3(1), Κολόκα 10(1),Μάντζιου 3(1), Παππά, Πανούτσου 8.