B’ Eθνική: Άλωσε την Καβάλα με τεράστιο διπλό ο ΓΑΣ Κομοτηνή!

Τεράστια νίκη με σκορ 82-80 στο Κλειστό Καλαμίτσας «Αλ. Δημόγλου» πανηγύρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή κόντρα στην Ένωση Καβάλας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της National League 1.

Οι Κομοτηναίοι ξεκίνησαν ιδανικά και με πολύ καλή δουλειά στην άμυνα έκλεισαν την 1η περίοδο στο +6 (14-8).

Στην επανάληψη οι Καβαλιώτες ισορρόπησαν το παιχνίδι και προσπέρασαν για πρώτη φορά στο 14ο λεπτό (21-20), ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο +5 για την Ένωση (40-35).

Ο ΓΑΣ απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε 40-40 μόλις στο 1ο λεπτό του β’ μέρους, ενώ με ένα σερί 5-13 στο τελευταίο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου πήρε προβάδισμα 6 πόντων για το 59-65.

Οι ομάδα της Κομοτηνής έδειξε ψυχραιμία στην τελευταία περίοδο και κράτησε την υπέρ της διαφορά πανηγυρίζοντας τη νίκη για το τελικό 82-80, ανεβάζοντας το σερί στο 11-6.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΓΑΣ θα υποδεχθεί στο Κλειστό του 2ου ΓΕΛ τους Μαχητές Πεύκων, ενώ η Ένωση Καβάλας που έπεσε στο 5-13 θα παίξει στην Καλαμαριά με την Αρετσού.

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Αναστασιάδης Β.-Μιχέλης

Δεκάλεπτα: 8-14, 40-35, 59-65, 80-82

ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ (Κουστένης-Τολιάδης): Κόλσον 18, Μουρατίδης 6(2), Τσίγκας 7(1), Απαζίδης 30(4), Κεραμάρης 8(1), Πεχλιβανίδης 11(1), Τραπεζάνογλου, Αντωνιάδης, Μουτίδης.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης-Κουτσοβασίλης): Σιγκούνας 20(2), Αρχιμανδρίτης 5, Χριστοδούλου 8, Περρής 23(6), Ναλμπάντης 5, Αβδάλας 5, Δρέλλας 3(1), Φιλοξενίδης 4, Κάλτσος 8, Κάφφκε 1.