ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Εύκολη νίκη του Δημοκριτείου επί της ΑΕ Κομοτηνής με 30άρα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Τη νίκη με 89-56 πανηγύρισε το Δημοκρίτειο επί της ΑΕ Κομοτηνής στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Το Δημοκρίτειο ξεκίνησε πιο δυνατά και πήρε από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων, ωστόσο η ΑΕ Κομοτηνής αντέδρασε και μείωσε στους έξι στο ημίχρονο (43-37). Στο τρίτο δεκάλεπτο το Δημοκρίτειο ήταν πολύ ανώτερο και επί μέρους 26-12 καθάρισε ουσιαστικά την υπόθεση νίκη με το +20 (69-49).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους τυπικά γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με το τελικό και πολύ εμφατικό +33 (89-56).

Διαιτητές: Σερετίδης, Τιαλιάκας

Δεκάλεπτα: 24-17, 43-37, 69-49, 89-56