Ελλάδα – Ουκρανία 99-79: Ρεκόρ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και 4×4 η Εθνική μπάσκετ

Ελλάδα για… μεγάλα πράγματα στο Eurobasket 2022! Ο Γιάννης Αντετοκοπύνμπο “σήκωσε” την Εθνική όταν η Ουκρανία προσπάθησε να “χτίσει” διαφορά και με συμπαραστάτες τους Παπαγιάννη – Ντόρσεϊ και Καλάθη έδωσαν στη “Γαλανόλευκη” την 4η της νίκη στον όμιλο του Μιλάνου, “καθαρίζοντας” έτσι την πρωτιά.Ρεκόρ πόντος έκανε στην “Γαλανόλευκη” ο “Greek freak” (41 π.).

Όπως συνηθίζει, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μπήκε “δυνατά” στο ματς, πετυχαίνοντας όλους τους πόντους της Εθνικής μπάσκετ (7-0). Η Ουκρανία χρειάστηκε να περάσουν πάνω από 3 λεπτά αγώνα, για να φτάσει στο πρώτο της καλάθι και στη συνέχεια έβγαλε… αντίδραση, μειώνοντας ακόμα και στους τέσσερις πόντους (12-8).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνέχισε να εντυπωσιάζει, ενώ στην… εξίσωση μπήκαν και οι Καλάθης και Σλούκας. Η Ουκρανία όμως εκμεταλλεύτηκε το χρονικό διάστημα που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε στον πάγκο, αλλά και τα λάθη της Εθνικής και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -3 (23-20).

Το ματς έγινε πολύ ανταγωνιστικό, με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα σε άμυνα και επίθεση και να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο Σανόν, όμως, πήρε το.. όπλο του και με σερί πόντους έδωσε στην Ουκρανία προβάδισμα (35-32).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (έφτασε τους 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) ανέλαβε και πάλι… δράση, αλλά δέχθηκε αρκετά “σκληρά” μαρκαρίσματα, με τους διαιτητές να μην στέκονται στο “ύψος” τους. Ο Σανόν συνέχισε να “πληγώνει” την άμυνα της Ελλάδας (13 π. Στο πρώτο μέρος), η ομάδα του Ιτούδη ήταν άστοχη στην περιφέρεια, έκανε λάθη και τελικά πήγε στα αποδυτήρια με –7 (46-39).