Έπεσε ά(Δοξα) το «κάστρο» μετά από… 1.234 μέρες για τον αγνώριστο Πανθρακικό

• Η ομάδα της Κομοτηνής «πλήρωσε» το κακό πρώτο ημίχρονο και ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος στο ΔΑΚ από τη Δόξα (1-2)
  • Οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο 45λεπτο αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν

Με μια διαφορετική προσέγγιση από τον Γιάννη Κεσόπουλο

Κάποτε θα γινόταν κι αυτό. Το κάστρο του ΔΑΚ, που είχε μείνει απόρθητο από τις 9 Νοεμβρίου 2019 και το εντός έδρας ματς με την Ελπίδα Σαπών, «έπεσε» μετά από 1234 μέρες. Η Δόξα Δράμας ήρθε στην Κομοτηνή αποφασισμένη να πάρει τη νίκη και τα κατάφερε (1-2) απέναντι σ’ έναν Πανθρακικό που πλήρωσε το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ήταν κυριολεκτικά εκτός αγώνα. Η αλήθεια είναι ότι και σε άλλα εντός έδρας ματς οι «πράσινοι» είχαν κακή απόδοση στο πρώτο 45λεπτο αλλά δεν το «πλήρωσαν», αφού πάντα έβρισκαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη ή την ισοπαλία. Ωστόσο, το απόγευμα του Σαββάτου δεν έγινε το ίδιο παρότι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντενίζ Μπαϊκαρά θα μπορούσε να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό αλλά το πλασέ του στην ασταθή απόκρουση του Ηλιάδη έφυγε ψηλά άουτ.

Ο Πανθρακικός παρατάχθηκε με τερματοφύλακα τον Ζωγράφο και στην άμυνα τους Καλογρανά (δεξιά), Χιντζίδη (αριστερά), Σιδηρόπουλο, Κούσουλα (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή ως αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Χακάν και Γιαννακιτσίδης, δεξιά κινούνταν ο Γκουτσίδης, αριστερά ο Αντωνιάδης, ενώ ο Βάσκος έπαιξε πίσω από τον Φουρλατάρα, που ήταν στην κορυφή της επίθεσης. Η Δόξα μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε τα πολλά  λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας από τους γηπεδούχους βρίσκοντας αρκετούς χώρους στην επίθεση. Στο 15’ απείλησε για πρώτη φορά με τον Κόντο, το πλασέ του οποίου μπλόκαρε ο Ζωγράφος, ενώ το ίδιο έκανε και στο σουτ του ίδιου παίκτη στο 19’. Στο 22’ ήταν η σειρά του Πιτσόλη να απειλήσει,με τον Κούσουλα να αποκρούει το πλασέ του λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος. Στο 23’ το σουτ του Κόντου πέρασε άουτ, ενώ στο 27’ ο Χατζηδημητρίου αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Ζωγράφο. Ό,τι δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι σε ροή αγώνα το πέτυχαν από το σημείο του πέναλτι, το οποίο υποδείχθηκε σε χέρι του Σιδηρόπουλου στο 30’ και μετέτρεψε σε γκολ ο Κόντος. Μετά το 0-1 ο Πανθρακικός ισορρόπησε το παιχνίδι και παρότι περιόρισε τα λάθη και κυκλοφορούσε την μπάλα, δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τη Δόξα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Νίκος Μπαχαρίδης πέρασε στο ματς τον Στοΐνοβιτς αντί του Αντωνιάδη. Μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου 45λεπτου οι Δραμινοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους αλλά ο Ζωγράφος απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Κόντου. Η πρώτη μεγάλη στιγμή για τον Πανθρακικό ήρθε στο 57’ όταν σε σέντρα του Στοΐνοβιτς ο Βάσκος έπιασε το σουτ πάνω στην κίνηση για να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ηλιάδης. Στο 58’ ο κόουτς του Πανθρακικού έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές περνώντας στον αγώνα τους Κωσταρέλη, Μπαϊκαρά και Ντίνα αντί των Γιαννακιτσίδη, Γκουτσίδη και Φουρλατάρα. Πλέον, τα αμυντικά χαφ ήταν οι Χακάν και Κωσταρέλης, ενώ ο Βάσκος αγωνίστηκε  ως φορ έχοντας πίσω του τους Ντίνα, Στοΐνοβιτς και Μπαϊκαρά, που εναλλάσσονταν μεταξύ τους στα άκρα και στον άξονα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φέρουν την μπάλα στην αντίπαλη  περιοχή κυρίως με συνεργασίες από τα πλάγια. Στο 70’ ο Καλογρανάς μετά από ατομική ενέργεια έκανε ένα διαγώνιο σουτ που πέρασε λίγο άουτ. Κι ενώ όλοι περίμεναν ότι οι «πράσινοι» θα πίεζαν περισσότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήρθε το 0-2 με ένα άπιαστο σουτ του Κυριακίδη στο 80’. Ο Στοΐνοβιτς απάντησε άμεσα μειώνοντας με κεφαλιά στο 84’. Στα τελευταία λεπτά ο Πανθρακικός γέμισε αρκετές φορές την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή χωρίς αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις, πέρα από τη μεγάλη ευκαιρία του Μπαϊκαρά, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι αντιπάλου, το οποίο όμως δε δόθηκε.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Ζωγράφος, Καλογρανάς, Χιντζίδης, Σιδηρόπουλος, Κούσουλας, Χακάν, Γιαννακιτσίδης (58’ Κωσταρέλης), Βάσκος, Γκουτσίδης (58’ Μπαϊκαρά), Αντωνιάδης (46’ Στοΐνοβιτς), Φουρλατάρας (58’ Ντίνας).

ΔΟΞΑ: Ηλιάδης, Πιτσόλης (88’ Περσίδης), Κόντος (65’ Θεοδοσιάδης), Φραγκούλης, Παπαϊωάννου, Ρούτσης, Ιωσηφίδης, Μπλιος (77’ Οικονομίδης), Χατζηδημητρίου (73’ Κυριακίδης), Σαμπανίδης, Αγιώτης.

Fotos : LegaTV