ΕΠΣ Θράκης: Εγγλέζικο ματς στην… ΕΚΤΕΝΟΠΟΛ έκρινε την παραμονή 4 ομάδων, με σχεδόν ολική ανατροπή από 0-4, δοκάρι στις καθυστερήσεις και… λιποθυμίες ! (fotos)

Στο γήπεδο της ΕΚΤΕΝΟΠΟΛ στο ντέρμπι της παραμονής ανάμεσα σε Πόντο Κομοτηνής και Κόσμιο, έγινε ένα από τα καλύτερα ματς του πρωταθλήματος όσο αφορά την διακύμανση του σκορ με το Κόσμιο παρά τις αυτοκτονικές τάσεις του να κρατά το πολύτιμο 3-4 και να παραμένει στην κατηγορία 2 στροφές πριν το φιναλε.

Το παιχνίδι είχε χιτσκοκικό φινάλε καθώς η ομάδα το Σάββα Αιβάζη προηγήθηκε 0-4 στο 32′ στο ημίχρονο,  όμως και στο παιχνίδι αυτό πήγε να καταστρέψει τα πάντα σε ένα ημίχρονο καθώς οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-4 ενω είχαν και δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Αναλυτικότερα στο 17′ ο Ντεμιρτζιδης με σουτ βολίδα έκανε το 0-1, ενω στο 19′ ο Πάρταλης το 0-2. Οι γηπεδούχοι με κακή ψυχολογία δέχτηκαν ακόμα δυο τέρματα στο 25′ από τον Μαντζιούνη που έκανε το 0-3 και στο 32′ με τον Πάρταλη και πάλι που έκανε το 0-4. Το ημίχρονο έκλεισε στο 1-4 με τον Μορφακίδη να σκοράρει στο 36′ με απ’ ευθείας φάουλ γκολ που έστειλε με άλλη ψυχολογία στο γήπεδο τους Ποντίους.

Στο β’ μέρος ο Πόντος στο 52′ με τον Παρασκευόπουλο έκανε το 2-4 και στο 65′ το ματς πήρε φωτιά με το τέρμα του Μπαστουνόπουλου που έγραψε το 3-4. Στο μισάωρο που απέμεινε με τις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ισοφάριση αλλά την μεγάλη ευκαιρία την έχασαν στο φινάλε, όταν ο Μορφακίδης και πάλι είχε σουτ στο δοκάρι, με το Κόσμιο να γλιτώνει ένα απίστευτο κάζο από 0-4 και τον προπονητή Αιβάζη να σωριάζεται στο έδαφος και ευτυχώς να βρίσκει τις αισθήσεις του γρήγορα.

Πλέον μετά και από το αποτέλεσμα αυτό η μάχη της παραμονής θα δοθεί ανάμεσά τον Αετό Μίσχου και τον Πόντο Κομοτηνής με τους Ποντίους να παίζουν για δυο αποτελέσματα αφού θα έχουν και την ισοβαθμία μετά το 3-0 του α’ γύρου. Σώθηκε μαθηματικά το Κόσμιο με τους 25 βαθμούς, οι Άγιοι Θεόδωροι και η Αναγέννηση Ποντίων Θρυλορίου.

Διαιτητής ήταν ο Δρακίδης με βοηθούς τους Καρακασίδη και Διονίδη.

ΠΟΝΤΟΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: Παπουτσίδης (46′ Γκουτζικιδης), Τζειρανιδης, Κοτανιδης (70′ Ζουρνατζιδης), Τουρουνιδης (58′ Μακρής), Παπαδόπουλος, Πανταζης (46′ Παρασκευοπουλος), Μπαστονοπουλος, Μακιτσιαν, Δημητρίου, Μορφακιδης, Ταβασιδης

ΠΑΟΚ ΚΟΣΜΙΟΥ: Τσαμλινταγ, Γιαννακόπουλος, Κοτανίδης, Ηλιόπουλος, Βλαχος, Πάρρας (10′ Λαζαρίδης) (90′ Γκαλαμέλος), Μαντζιούνης, Ντεμερτζίδης, Πάρταλης, Μαρούντας (23′ Κουτσουρόπουλος)