ΕΠΣ Θράκης: Έκανε το 3/3 η Δόξα Προσκυνητών με MVP τον Μάκη πήρε και τους Άγιους Θεόδωρους και βαθμολογική ανάσα

Στο γήπεδο Προσκυνητών σε ντέρμπι παραμονής η τοπική ομάδα της Δόξας Προσκυνητών κέρδισε με 2-1 τον ισόβαθμο πριν το ματς Σπάρτακο Αγίων Θεοδώρων και πήρε βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για την  σωτηρία της.

Έγινε ενδιαφέρον παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους γρήγορα να ανοίγουν το σκορ στο 4′ με τον Μίχο που εγραψε το 0-1. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 11 είχαν σουτ στο δοκάρι με τον Τοζακιδη, και καλές ευκαιρίες με τον Μάκη, Μυτιληναίο και Χουσιαδα. Λίγο πριν το ημίχρονο στο  41′ ο Γιώργος Μάκης με ψηλοκρεμαστό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη συνεχίστηκε η πίεση των γηπεδούχων που στο 60′ είχαν νέο δοκαρι σε κεφαλιά του Γιαννακόπουλου. Στο 67′ και πάλι ο Γιώργος Μάκης έδωσε την λύση με πλασέ κάνοντας το 2-1 πετυχαίνοντας το 15ο φετινό του τέρμα .

Θα πρέπει να υπογραμμίσουμε πως ο Σπάρτακος είχε δυο αναγκαστικές αλλαγές στο 21′ οταν τραυματίστηκε ο Κελεσίδης και στο 55′ Δαλκος, που επηρέασαν την ομάδα του Βουνατσου.

Η ομάδα του Γιάννη Πουρλιαγκα πέτυχε την 3η νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια της την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει τους υποβιβασμένους Ασώματους και δείχνει να βρίσκει τον καλό της εαυτό στην κρίσιμη στιγμή φτάνοντας τους 24 βαθμους στο πρωτάθλημα αφήνοντας τους Αγίους στους 21 που την επόμενη εβδομάδα αντιμετωπίζουν σε νέο ντερμπι το Κόσμιο.

Διαιτητές οι Λαπατας, Γιασαρης, Διονίδης.

ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ (Πουρλιακας): Κιρικλίδης, Κωτης, Γιουρουκης, Γιαννακοπουλος, Γεωργοσουλης, Βαρρας, Μπουγιος, Χουσιαδας, Κατσιακος (46′ Συρμης), Μακης (93′ Γκιουρτσιδης), Τοζακιδης (65’Ψωμιαδης).

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ (Βουνάτσος): Καλπακιδης, Λαφτσης, Μπαρκουλας (70′ Μαματζιανιαν), Δαλκος (55′ Θεωδοριδης), Μιχος, Βαρβιτσιώτης, Δελιγκιοζης (70′ Δεληβασιδης), Κουτης, Πανος, Κελεσιδης (21Νουφος), Μυτιλιναιος.