ΕΠΣ Θράκης: Κυπελλούχος για τέταρτη διαδοχική χρονιά ο Πανθρακικός επικράτησε στον μεγάλο τελικό της Δόξας Ν. Σιδηροχωρίου

Ο Πανθρακικός επικράτησε στον μεγάλο τελικό του ΔΑΚ Κομοτηνής της Δόξας Νέου Σιδηροχωρίου με σκορ 2-1 και κατέκτησε τον 45ο τελικό Κυπέλλου της ΕΠΣ Θράκης.

Η ομάδα της Κομοτηνής κατέκτησε για τέταρτη διαδοχική σεζόν το τρόπαιο και συνολικά για 13η στην ιστορία του.

Στα αγωνιστικά, οι «πράσινοι» μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 13ο λεπτό στην πρώτη κλασική ευκαιρία για γκολ, με τον Γκουτσίδη να σεντράρει από αριστερά και τον Ιβάν Σίλβα ανενόχλητο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Μέχρι το ημίωρο ο Πανθρακικός απείλησε με ακόμα δύο κεφαλιές, αρχικά και πάλι με τον Ιβάν Σίλβα στο 24′ και εν συνεχεία με τον Γιαννακιτσίδη στο 28ο λεπτό, ωστόσο και οι δύο έφυγαν εκτός εστίας.

Στο 31ο λεπτό το Σιδηροχώρι σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Μάκη να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να πλασάρει τον Παϊτέρη, ο οποίος απέκρουσε το τετ-α-τετ κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Στο 35ο λεπτό και πάλι ο Μάκης έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ομάδας της Κομοτηνής και ανατράπηκε από τον Σαπναρά, με τον διαιτητή Τομαρά να υποδεικνύει σωστά το πέναλτι και την κίτρινη κάρτα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Δημητριάδης στέλνοντας τη μπάλα ψηλά στην δεξιά γωνία του Παϊτέρη για το 1-1, ο οποίος έπεσε σωστά αλλά δεν μπόρεσε να βγάλει το πέναλτι.

Στο 37ο λεπτό ο Πανθρακικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Πεχλιβανόπουλος με κεφαλιά ύστερα από όμορφη σέντρα του Παχούμη σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ματζαρίδη.

Η ομάδα της Κομοτηνής ωστόσο πρόλαβε να πάει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, καθώς ο Γκουτσίδης με νέα σέντρα από αριστερά βρήκε στην κίνηση τον Βάσκο με τον Καστοριανό σέντερ φορ με πλασέ στην κίνηση να σημειώνει το 1-2. Αμφότερες στις δύο φάσεις των τερμάτων που σημείωσε ο Πανθρακικός, ο Ρουμπιές τροφοδότησε τον Γκουτσίδη και ο τελευταίος μοίρασε τις δύο ασίστ στον Ιβάν Σίλβα και τον Βάσκο.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Πανθρακικός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Βάσκος σέντραρε από δεξιά και ο ανενόχλητος Σίλβα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Ματζαρίδη.

Ο ρυθμός σταδιακά έπεφτε, με τους παίκτες του Γιώργου Μαραντά να ελέγχουν το ρυθμό και να ψάχνουν το τρίτο γκολ που θα τους εξασφάλιζε το τρόπαιο.

Ωστόσο στο 57ο λεπτό το Σιδηροχώρι δήλωσε «παρών» στο ματς, όταν ο Σκουτέλιας με ωραία ατομική προσπάθεια από δεξιά σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Δημητριάδη, ο οποίος έχασε το κοντρόλ και την ευκαιρία για την ισοφάριση.

Στο 60′ ο Βάσκος βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ πέρασε λίγο άουτ.

Ο ρυθμός έπεσε πολύ στο τελευταίο μισάωρο, με το Σιδηροχώρι να εμφανίζει σημάδια κόπωσης και να μην γίνεται ιδιαίτερα απειλητικό προς την εστία του Παϊτέρη. Ωστόσο όσο έμενε το 2-1… ήλπιζε.

Στο 88ο λεπτό η Δόξα έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει και να στείλει το ματς στην παράταση, όταν ο Δημητριάδης έκλεψε την μπάλα και βρέθηκε για δεύτερη φορά στο ματς απέναντι από τον Παϊτέρη, ο οποίος νίκησε και πάλι τον επιθετικό του Σιδηροχωρίου κρατώντας το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Γιάννης Τομαράς, πρώτος βοηθός ο Ευθύμης Δημητριάδης, δεύτερος ο Ιάκωβος-Γεώργιος Διονίδης, ενώ τέταρτος διαιτητής ήταν ο έμπειρος Μιχάλης Χαρίτσης.

Μετά το τέλος του ματς η Δόξα παρέλαβε το κύπελλο του φιναλίστ και οι αρχηγοί του Πανθρακικού Γιαννακιτσίδης, Βάσκος και Πεχλιβανόπουλος σήκωσαν του κούπα του Κυπελλούχου, μέσα σε πανηγυρισμούς, πυροτεχνήματα, φωτογραφίες και πολλά χαμόγελα για το τέταρτο διαδοχικό Κύπελλο της ΕΠΣ Θράκης.