ΕΠΣ Θράκης: Με χατ τρικ του Φουρλατάρα ο καταπληκτικός Πανθρακικός στην επανάληψη πέρασε από την Γρατινή και περιμένει τις Σάπες

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Πανθρακικός τα βρήκε δύσκολα απέναντι στην δυαντή αν και ταλαιπωρημένη από Covid Δόξας Γρατινής και με επική ανατροπή στο β’ μέρος και πρωταγωνιστή τον Φουρλατάρα επικράτησε με 1-3, πριν το ντέρμπι με τις Σάπες που στην ουσία θα αναδείξει τον πρωταθλητή.

Ο Πανθρακικός μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο και στο 9΄ διαμαρτυρήθηκε για μη καταλογισμό πέναλτυ σε ανατροπή του Βάσκου. Η ομάδα του Κώστα Γεμενετζή είχε μεν αμυντικο προσανατολισμό αλλά είχε καλές τοποθετήσεις στο γήπεδο και στο 30΄ προηγήθηκε με τον Κεφαλούκο να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας του Πανθρακικού μετά από κόρνερ. Ο Πανθρακικός ανέβασε την πίεση του, απείλησε με τον Φουρλατάρα στο 42΄ αλλά η Γρατινή πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 1-0.

Ο Νίκος Μπαχαρίδης άλλαξε θέσεις και σχήμα στην ομάδα του και η απάντηση ήρθε μόλις στο 46΄ με τον Φουρλατάρα να ισοφαρίζει με σουτ εντός της μεγάλης περιοχής. Πριν ακόμα κοπάσουν οι πανηγυρισμοί της ισοφάρισης, ο «Φούρλα» έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα δικά του και πνίγηκε στις αγκαλιές των συμπαιχτών του φτάνοντας τα 13 στο πρωτάθλημα.

Ο Πανθρακικός πλέον είχε το ψυχολογικό προβάδισμα και απείλησε με τους Αντωνιάδη (55΄), Βάσκο (58΄) για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 ο Φουρλατάρας με κοντινό πλασέ. Στο 75΄ ο Γιαννακιτσίδης επιχείρησε ένα δυνατό σουτ με τον Εφτούν να απομακρύνει εντυπωσιακά.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης κ. Τομαρά βρήκε τους ποδοσφαιριστές του Πανθρακικού να πανηγυρίζουν μία μεγάλη και δίκαιη νίκη. Οι παίχτες της Γρατινής κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια, ωστόσο κομβικό σημείο ήταν το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου

Διαιτητής: Τομαράς Βοηθοί: Γκιόσης, Καρακασίδης

ΔΟΞΑ ΓΡΑΤΙΝΗΣ (Γεμενετζής): Μπουτσακτσή Εφτούν, Γκέκας, Φράγκατζης (74΄ Κραβαρίτης), Χασάν Μέριτς, Κεχαγιάς, Κόνομι, Κεφαλούκος, Μουζακίδης, Καρασιούνας, Κατσαρός (74΄ Αλ Ομπισάτ), Κατσίκης (60΄ Βάρδας)

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Μπαχαρίδης): Κεχαγιάς, Καλογρανάς (83΄ Τζελέπης), Αρετάς (73΄ Ερκάν), Σιδηρόπουλος, Σαπναράς, Δραγανίδης, Γιαννακιτσίδης, Φουρλατάρας, Βάσκος, Αντωνιάδης (83΄ Σπηλιωτόπουλος), Γκουτάκης