ΕΠΣ Θράκης: Το χαμένο πέναλτι του Κοσμίου στο 1-0 άλλαξε το ματς και έφερε την μεγάλη ανατροπή για το Νέο Σιδηροχώρι στην επανάληψη

Στο γήπεδο του Κοσμίου έγινε το καλύτερο παιχνίδι της πρεμιέρας στην Ροδόπη και ένα ντέρμπι από τα παλιά με τρία πέναλτι σασπένς, ανατροπή στο σκορ με την Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου με ανατροπή να επικρατεί 2-3 του ενισχυμένου ΠΑΟΚ Κοσμίου.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με την ομάδα του Σπύρου Κουτσογιαννη να φεύγει με το σπουδαίο διπλό και τους βαθμούς τις νίκης και τους γηπεδούχους του Σάββα Αϊβάζη το παράπονο πως εάν ευστοχούσαν στο χαμένο πέναλτι και έκαναν το 2-0 ο αγώνας θα έιχε άλλη εξέλιξη.

Το Κόσμιο προηγήθηκε στο 17′ με πλασέ του επιθετικού του Κουτσουροπουλου και στο 37′ είχαν την ευκαιρία που ίσως έκρινε το ματς και να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά το πέναλτυ που εκτέλεσε ο Πατρινός μπακ Ιάσονας Δελδημος δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλος πρωην τερματοφύλακα του Πανθρακικού Σοφουλη που απέκρουσε έξοχα.

Στην επανάληψη η Δόξα μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή και στο 52′ ο Κομισοπουλος με πλασέ έκανε το 1-1. Ο ίδιος στο 63′ κέρδισε πέναλτυ που το εκτέλεσε εύστοχα δίνοντας το προβάδισμα με 1-2. Στο 77′ ο Τομαρας έδωσε νέο πέναλτι ανατροπή του Τρούπκου με τον Ημαθιώτη να το εκτελέι εύστοχα κάνοντας το 1-3. Στο 89′ ο Μεσσήνιος φορ Κουτσουρόπουλος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και μείωσε σε 2-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα (φωτο Περισκόπιο).

ΠΑΟ ΚΟΣΜΙΟΥ (Αιβάζης): Τσαμπλιταν, Δελδήμος, Κοτανιδης (70′ Σουπε), Ηλιόπουλος (57′ Ανδρεαδης), Λιβας, Βλαχος, Μαρουντας (85′ Παισιος), Μαλλες, Κουτσουροπουλος, Μαντελης, Κορωνακης (85′ Γιαννακοπουλος)

ΔΟΞΑ Ν. ΣΙΔΗΡΟΧΩΡΙΟΥ (Κουτσογιάννης): Σοφουλης, Οικονόμου, Καρλος (60′ Τζελεπης), Σινης, Κουτας (46′ Κατσαουνης), Αμοιροπουλος (46′ Μπακογιάννης), Τρουπκος, Συμεωνιδης, Κομισοπουλος (80′ Σαπαλιδης) Σκουτελας, Γιωτης