EURO 2024: Αντίο ζωή! Πικρός αποκλεισμός της Εθνικής στα πέναλτι από τη Γεωργία παρά την υπερπροσπάθεια των τριών Θρακιωτών

Η Ελλάδα πάλεψε, τα έδωσε όλα για 120 και πλέον λεπτά, έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό καθώς δεν κατάφερε να κερδίσει τον τελικό των τελικών κόντρα στη Γεωργία και έμεινε εκτός της τελικής φάσης του EURO 2024 στη διαδικασία των πέναλτι.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα γνώρισε την ήττα από τη Γεωργία με 4-2 και ενώ η κανονική διάρκεια και η παράταση είχαν λήξει χωρίς τέρματα. Οι Μπακασέτας και Γιακουμάκης αστόχησαν στη ρώσικη ρουλέτα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Βασικοί για την Εθνική ο Πέτρος Μάνταλος και ο Φώτης Ιωαννίδης, με τον πρώτο να αποχωρεί στο 8ο λεπτό της παράτασης και να περνά στη θέση του ο Μπουχαλάκης και τον δεύτερο να αφήνει τη θέση του με την ολοκλήρωση του 90λεπτου στον Γιακουμάκη. Στο 67ο λεπτό είχε περάσει στην αναμέτρηση ο Μανώλης Σιώπης στη θέση του Κουρμπέλη.

Η ομάδα του Πογέτ στάθηκε άτυχη στην παράταση καθώς ήταν ανώτερη είχε κλασικές φάσεις για να σκοράρει ένα γκολ που θα της έδινε τη νίκη με μεγαλύτερη όλων το δοκάρι του Μαυροπάνου.

Στη διαδικασία των πέναλτι οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν περισσότερο εύστοχοι σε αντίθεση με την Ελλάδα που είδε τον αρχηγό της να άστοχοι καθώς ο Μαμαραντασβίλι έπεσε σωστά και μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία τη μπάλα ενώ ο Γιακουμάκης την έστειλε έξω.

Ενώ για τη Γεωργία είχε αστοχήσει προσωρινά ο Μικαουτάτζε ο οποίος έστειλε τη μπάλα εκτός της εστίας του Βλαχοδήμου.

ΥΓ. : Και επειδή υπάρχει και ο απομηχανής Θεός… ενδέχεται μια πιθανή τιμωρία της Τουρκικής Ομοσπονδίας να αποκλείσει την Εθνική ομάδα από τα τελικά του Euro και την θέση να καταλάβει η Ελλάδα….!! Πιθανόν…. Ίσως…