Νυχτερινός Αγώνας Θράκης: Η Αλεξανδρούπολη πήρε άριστα, τα αποτελέσματα

Η πρώτη απόπειρα εστέφθη με επιτυχία και ο 1ος Νυχτερινός Αγώνας Θράκης ήρθε για να μείνει και να προσφέρει έναν ξεχωριστό αγώνα σε δημόσια οδό.

Ο παραλιακός δρόμος στην Αλεξανδρούπολη χθες είχε άλλη όψη, με περισσότερους από 320 δρομείς να μετέχουν στις δύο αποστάσεις του προγράμματος στα 5χλμ. και στα 10χλμ. Στα 5χλμ. τερμάτισαν 171 δρομείς και ο Χαράλαμπος Βούλκος, του τοπικού Δρομέα Θράκης, ήταν ο νικητής σε 16:18, με τον Βασίλη Μπέκα (Endurance Team) με 17:20 και τον Απόστολο Γκάτζιο (Δρομέας Θράκης) με 18:20 να κλείνουν την τριάδα.

Ταχύτερη γυναίκα ήταν η Δέσποινα Μπλούκου (Endurance Team) με 22:08, η Βασιλική Ντάσιου με 23:12 ήταν 2η και η Στιλιάνα Λουλτσέβα από τη Βουλγαρία, με 23:26, τερμάτισε στην 3η θέση. Δείτε ΕΔΩ το συνολικό αποτέλεσμα στα 5χλμ.

Στα 10χλμ. ο Νίκος Μπλιούκας (Chalkidiki Runners Club) ήταν ο μεγάλος νικητής, καλύπτοντας την απόσταση σε 37:07. Οι Χαράλαμπος Δελλής (Magginas Running Team) με 37:18 και Γιώργος Αντωνόπουλος (ΣΙΦΑ Έβρου) με 37:31 ανέβηκαν επίσης στο βάθρο.

Την κορυφαία τριάδα στις γυναίκες συνέθεσαν οι: Μαρία Λαμπούδη (43:10),  Εμινέ Σαρισού-Δημητριάδης (45:02) και Θεοδώρα Χατζηβασιλείου (Endurance Team) 45:25. Συνολικά τερμάτισαν 155 αθλητές και αθλήτριες. Δείτε ΕΔΩ το συνολικό αποτέλεσμα.

Τους αγώνες διοργάνωσε ο αθλητικός σύλλογος Δρομέας Θράκης, με την υποστήριξη του δήμου Αλεξανδρούπολης.