Pre League: Νίκη – Ανατροπή για τον Άθλο Ορεστιάδας με 3-2 επί της ΑΕK

Χαρακτήρα μεγάλης ομάδας έβγαλε ο Άθλος Ορεστιάδας, κερδίζοντας με ανατροπή την ΑΕΚ από 0-2.

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική στο πρώτο σετ επιβάλλοντας τον ρυθμό της, έκανε το 14-21, με τον Άθλο να πέφτει σε συνεχόμενα λάθη και με τους “κιτρινόμαυρους” να έχουν σε μεγάλη μέρα τον Χάντ και έτσι να κάνουν το 0-1 με 19-25.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τον Άθλο να κάνει αρκετά λάθη από τη γραμμή του σερβίς, που είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγει η ΑΕΚ με 6-11 από νωρίς στο σετ. Η ΑΕΚ κράτησε τη διαφορά, πάτησε γκάζι και έκανε το 0-2 με 14-25, προβληματίζοντας τον Άθλο Ορεστιάδας.

Το ξέσπασμα της μεγάλης ανατροπής ξεκίνησε από το τρίτο σετ, όπου ο Άθλος παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος 100%, με τους αθλητές του Θεόδωρου Χουσίδη να περιορίζουν τα λάθη, ανεβάζοντας την απόδοση τους σε όλα τα επίπεδα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-9, και 23-16, μειώνοντας σε 1-2 με 25-19.

Το τέταρτο σετ, μπορεί να χαρακτηριστεί από τα πολλά νεύρα και τις εναλλαγές στο σκορ. Η ΑΕΚ έκανε καλύτερο ξεκίνημα, ξεφεύγοντας στο 11-15. Σε εκείνο το σημείο ο Άθλος με μπλοκ-άμυνα έφερε το ματς στα ίσα με 15-15 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 16-15 και άμεσα με 17-15, έπειτα από κόκκινη κάρτα στον προπονητή της ΑΕΚ, Άκη Χατζηαντωνίου, ο οποίος αποβλήθηκε και από το σετ. Η φάση αυτή δημιούργησε εκνευρισμό στην ΑΕΚ, τον οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Άθλος και παρότι η ΑΕΚ προηγήθηκε με 20-21, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με 25-22, οδηγώντας την αναμέτρηση στο πέμπτο σετ.

Στη “ρώσικη ρουλέτ” οι δύο ομάδες έπαιξαν βόλεϊ υψηλού επιπέδου, δίνοντας απίστευτες μάχες στο φιλέ, με την μπίλια τελικά να γέρνει προς τον Άθλο Ορεστιάδας. Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά με αιχμή του δόρατος τον Χάντ και προηγήθηκε με 3-5, αλλά οι Ριζόπουλους και Γκιγιέρμε είχαν άλλη άποψη, φέρνοντας τον Άθλο Ορεστιάδας επάνω στο σκορ με 8-7. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 12-12, όπου μια επίθεση του Ριζόπουλου και δύο λάθη του Χάντ, έδωσαν τη νίκη με 15-12 στον Άθλο Ορεστιάδας.

Τα σετ: 14-25, 19-25, 25-19, 25-22, 15-12

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Θοδωρής Χουσίδης): Γκιγιέρμε, Φερείρα, Καψαλιάρης, Ριζόπουλος, Στοϊλούδης, Αλεξάκης/ Αρχοντούδης (λ), Ράπτης, Σκαρλατίδης, Διαμαντίδης (λ)

ΑΕΚ (Άκης Χατζηαντωνίου): Παύλου, Πιέπερ, Ράμος, Θεοδόσης, Χαντ, Πατσιάς/ Αχιλλεόπουλος (λ), Καπίρης, Αδαμ, Χαλίλης