Pre League: «Ζωντανή» μετά από 2,5 ώρες αν και έδειξε αυτοκτονικές τάσεις κόντρα στον Άρη η ΑΕ Κομοτηνής και παίζει την κατηγορία στην Θεσσαλονίκη

Την νίκη που ήθελε ώστε να πάει σε τρίτο αγώνα στην Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη πήρε η ΑΕ Κομοτηνής με 3-2 σε ένα ματς ωστόσο που δεν ήταν για καρδιακούς και κράτησε 2,5 ώρες.

Η Κομοτηνή μπήκε δυνατά στο ματς, προηγήθηκε 2-0 σετ, έφτασε κοντά στο 3-1, αλλά τελικά επικράτησε στο συναρπαστικό ται μπρεικ με 3-2 και το μεσημέρι την Κυριακής θα παίξει τα ρεστα της για την παραμονή στην Μίκρα Θεσσαλονίκης κόντρα στον απογοητευτικό και φέτος Άρη που ξεκίνησε με άλλα όνειρα την σεζόν.

Ο αγώνας ήταν πολύ σημαντικός με τους Θρακιώτες σε ήττα να αποχαιρετούν την κατηγορία και έτσι το πρώτο σετ ήταν συγκλονιστικό με διάρκεια κοντά στα 3 τέταρτα και την Κομοτηνή να επικρατεί του Άρη με 31-29 με τις δυο ομάδες να έχουν ευκαιρίες και σετ μπολ ώστε να το κατακτήσουν.

Το 2ο και 3ο σετ ήταν πανομοιότυπα με τις δυο ομάδες να παίρνουν από την αρχή προβάδισμα και την Κομοτηνή να κάνει το 2-0 με 25-20 και τον Άρη βελτιωμένο να μειώνει σε 2-1 με 16-25.

Στο τέταρτο σετ η Κομοτηνή πήγε να κάνει την ανατροπή και να κλέψει το σετ αν και δεν τα κατάφερε. ο Άρης προηγήθηκε 10-15 και 17-21, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε 21-21 και πέρασε μπροστά με σερί 3-0 σε 24-23 έχοντας δυο ματς μπολ. Εκεί όμως ο Άρης με κορυφαίο το Μπρουνέτ ο Άρης με δικό του σερί 0-3 πήρε το σετ 25-27 και την ευκαιρία να πάει για την ολική ανατροπή. Αλλά δεν τα κατάφερε…

Και το ται μπρεικ ήταν συναρπαστικό με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, το 6-4 να γίνεται 6-7 για τον Άρη, 10-9 για την Κομοτηνή και 11-12 πάλι για τον Άρη. Εκεί όμως μίλησε η έδρα και παρά το άγχος η ΑΕΚ πήρε το ματς με 15-13 και 3-2 και έδωσε παράταση στην αγωνία για τις δυο ομάδες.

Τα σετ: 3-2 (31-29, 25-20, 16-25, 25-27, 15-13)