![Πρωτοχρονιάτικη Θεία Λειτουργία στην Ι.Μ. Μαρωνείας και Κομοτηνής Πρωτοχρονιάτικη Θεία Λειτουργία στην Ι.Μ. Μαρωνείας και Κομοτηνής](https://www.thrakikiagora.gr/wp-content/uploads/2022/01/ΙΜΜΚ-πρωτοχρονιά.jpg)
Πρωτοχρονιάτικη Θεία Λειτουργία στην Ι.Μ. Μαρωνείας και Κομοτηνής
Τό πρωΐ τοῦ Σαββάτου, 1ης Ἰανουαρίου 2022, ὁ Σεβασμιώτατος ἱερούργησε στόν Ἱερό Καθεδρικό Ναό Εὐαγγελισμοῦ τῆς Θεοτόκου Κομοτηνῆς, ὃπου προέστη τῆς ἐπισήμου Δοξολογίας γιά τό νέο ἔτος.
Κάθε χρόνο ἡ Ἀκολουθία κοπῆς τῆς Βασιλόπιτας τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως τελεῖται τὴν παραμονή τῆς Πρωτοχρονιᾶς στὸ ἐπισκοπεῖο, ὅμως λόγῳ τῶν ἰδιαιτέρων συνθηκῶν ποὺ ἐπικρατοῦν ἐξαιτίας τῆς πανδημίας ὁ Σεβασμιώτατος εὐλόγησε τήν παραδοσιακή Βασιλόπιτα τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως στὸ τέλος τῆς Θείας Λειτουργίας , καὶ διαμοίρασε στούς ἄρχοντες καὶ τοὺς πιστούς βασιλοπιτάκια, εὐχόμενος πατρικῶς, τό νέο ἔτος 2022 νά εἶναι εἰρηνικό, εὐλογημένο καί πλούσιο ἐργων αγαθῶν.
Ἐκ τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ