Γ’ Εθνική: Εμφατικός ΓΑΣ Κομοτηνή πέρασε «αέρας» από το ΔΑΚ Ξάνθης κόντρα στον νεανικό Αρίωνα!

Τη νίκη με 90-52 πανηγύρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή κόντρα στη νεανική ομάδα του Αρίωνα στο ΔΑΚ Ξάνθης, για την 8ης αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και με σπουδαία άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν μέχρι και με 23 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (7-30), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +21 (11-32).

Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και κέρδισαν την 2η περίοδο με επί μέρους 16-12, μειώνοντας στο ημίχρονο στο -17 και το 27-44, έχοντας πρώτους σκόρερ για ακόμα μια αναμέτρηση τους Σαββουλίδη και Μελαδιανό με 14 πόντους έκαστος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ, που έπαιζε χωρίς τους τραυματίες Δρέλλα και Περρή, κράτησε μόλις στους 7 πόντους τον Αρίων Ξάνθης για το επί μέρους 7-15 και το +25 της περιόδου (34-59), ενώ η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στην τελευταία περίοδο, με επί μέρους 18-31 για το τελικό +38 (52-90).

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ο Παπανδρεόπουλος με 30 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Τσουμπρής με 13 και 3 τρίποντα, ο Ναλμπάντης με 10 και 1 τρίποντο και ο νεαρός Σαϊντί Ζώτος με 9 και 2 τρίποντα.

Διαιτητές: Δικταπανίδης – Τσαρδούλιας Χρ.

Δεκάλεπτα: 11-32, 27-44, 34-59, 52-90

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Παπαδόπουλος): Αδάμιδης 2, Γεωργιάδης, Ζαμβρακίδης 8, Καρανικολίδης 5, Κλωνάρας 9 (3), Καμποχόλης, Μελαδιανός 14 (1), Σαββουλίδης 14 (2), Τασελαρίδης, Τσαμουρτζής, Κουρτίδης.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Ζώτος  9 (2), Χωματάς, Ριννης, Αρχιμανδρίτης 6 (1), Ναλμπάντης 10 (1), Παπανδρεόπουλος  30(3), Χριστοφορίδης 2, Τσουμπρής 15 (3), Χαλίλ  2, Μάντιτς 3(1), Γεωργίου 4, Κουτσοβασιλης 9 (3).